AR یا VR؛ کدام بهتر است؟

تکنولوژی‌های زیادی در عصر امروز پا به میدان می‌گذارند تا زندگی‌مان را بهبود ببخشند و ما را خوشنود کنند. اما بعضی از آن‌ها فقط ما را سرگرم می‌نمایند و دیگر هیچ استفاده‌ای ندارند. برخی هم هم ما را شاد و هم کاربردی هستند و در زندگی رزومره یا حرفه‌ای به کارمان می‌آیند. یکی از همین فن‌آوری‌های جذاب، واقعیت افزوده یا AR است.

تنها کافیست که موبایل یا تبلت‌تان مجهز به سنسور ژیروسکوپ باشد تا بتوانید محتوای واقعیت افزوده را تماشا نمایید. لکن حالا می‌خواهیم به مسئله‌ی دیگری بپردازیم. واقعیت افزوده (AR) یا واقعیت مجازی (VR)؟ در واقع کدام بهتر است؟ کدام‌یک آینده را در دست دارد؟ کدام‌یک محبوب‌تر خواهد شد؟ در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید…


واقعیت مجازی

VR

با این‌که واقعیت مجازی فن‌آوری‌ای نه‌چندان قدیمی به حساب می‌آید و خیلی تازه در بازار پا گذاشته، کمپانی‌های بسیاری در این حوزه شروع به فعالیت نموده‌اند. حتی اچ‌تی‌سی هم در چنین بخشی وارد شده و محصولات اعلایی را عرضه کرده است. بدون شک و شبهه می‌توان گفت که تا چند سال آینده این قسمت از دنیای فن‌آوری‌ پیشرفت بسیاری خواهد داشت و به یکی از سرگرمی‌های اصلی انسان‌ها و حتی حیوانات خانگی می‌گردد. هر سال که می‌گذرد، وسایل واقعیت مجازی بهتر و بهتر می‌شوند و تجربه‌ای کم‌نظیری را ارائه می‌دهند. وقتی هدست را بر روی سر بگذارید و کنترلرهای بسیار حساس را به‌دست بگیرید، انگار از این دنیا فاصله گرفته‌اید و به جهانی جذاب‌تر و عجیب‌تر پا گذاشته‌اید.

در واقع، همین مشکل اصلی است. حتما بایستی هدستی همراه‌تان باشد تا بتوانید طعم تکنولوژی‌ واقعیت مجازی را بچشید و به دنیای دیگری پا بگذارید. همین موضوع باعث می‌شود تا واقعیت مجازی نتواند آن طور که باید و شاید جایگاه خودش را نیابد و فقط در چند حوزه فعال باشد. مثلا وقتی بوکسورهای آماتور بخواهند تمرین کنند و در عین حال، مایل به زخمی شدن نباشند. در این‌جاست که تکنولوژی‌ VR به کمک‌مان می‌آید و نمی‌گذارد زیر دست و پا له شویم!

یادت نره اینو بخونی!  معرفی بازی Stack It AR: طعم شیرین واقعیت افزوده

واقعیت افزوده

AR

واقعیت افزوده به فن‌آوری‌ای گفته می‌شود که دنیای واقعی را با مجازی پیوند می‌زند و شخصیت‌ها و المان‌هایی را از جهان مجازی به دنیای ما می‌آورد. به‌عنوان مثال با کمک آجرهای غیرواقعی می‌توانیم ساختمانی بلند در خانه بسازیم که جت‌هایی در کنارش پرواز می‌کنند. یا این‌که در خیابان راه برویم و به دنبال دایناسورهای خون‌خوار باشیم. همه‌ی این‌ها با یاری تکنولوژی‌ واقعیت افزوده یا همان AR امکان‌پذیر است و می‌توانیم خیلی کارهای دیگری را انجام دهیم.

برخلاف واقعیت مجازی که فقط در برخی از قسمت‌ها کاربرد دارد، واقعیت افزوده این‌گونه نیست و در خیلی از اعمال به کارمان می‌آید. مانند نمایشگاه‌ها و دانشگاه‌ها. می‌توان با AR برخی از درس‌ها را به‌طور جذابی به نمایش گذاشت. مثلا در مورد کره‌ی زمین و منظومه‌ی شمسی است.

AR

این‌ها در فضایی به نمایش درمی‌آیند و خیلی خوب می‌توانید نظاره‌گرشان باشید. فقط کافیست گوشی‌تان را از جیب خود بیرون بیاورید یا این‌که عینکی بزنید. سریعا چیزهایی را خواهید دید که روبه‌روی‌تان نشان داده می‌شوند و با جزئیات تمام درس مورد نظر را یاد می‌گیرید. برای سرگرمی هم واقعیت افزوده به‌درد می‌خورد.

عینک واقعیت افزوده را به چشم بزنید و شاهد نمایشی اعجاب‌آور از حیوانات غول‌پیکر باشید. AR به شما اجازه می‌دهد تا خودتان در سیر داستانی بازی‌ها شریک باشید و خیلی راحت به‌عنوان کاراکتر اصلی ایفای نقش نمایید.

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.