کمربندی از غبار حول نزدیک‌ترین ستاره به خورشید کشف شد

پروکسیما سنتوری نزدیک‌ترین ستاره به منظومه خورشیدی ماست. دانشمندان معتقدند که این ستاره احتمالا میزبان یک مجموعه سیاره‌ای پیچیده و منحصر بفرد است. آن‌ها به تازگی موفق شدند کمربندی از غبار سرد حول این ستاره کشف نمایند که شاید نشانه وجود سایر اجرام حول این ستاره باشد: اجرامی مثل سیارک‌ها یا حتی سیاره‌هایی که منتظرند کشف شوند. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری راجع به این منظومه پیچیده فراخورشیدی کسب کنید با ما در کوچه‌تک همراه باشید.

پروکسیما سنتوری:‌ نزدیک‌ترین منظومه فراخورشیدی به ما

پروکسیما سنتوری حدود 4 سال نوری از زمین فاصله دارد. مدتی پیش، دانشمندان از کشف یک سیاره تقریبا به اندازه زمین و در محدوده کمربند سبز آن خبر داده بودند. کمربند سبز ناحیه‌ای حول یک ستاره است که در آن احتمال وجود آب به صورت مایع در سطح سیارات وجود دارد. اگر روزی بخواهیم یک سفینه به خارج منظومه شمسی بفرستیم، اولین کاندیدای ما همین منظومه خواهد بود.

بعد از کشف این سیاره، دانشمندان در تکاپو افتادند تا اطلاعات بیشتری راجع به این منظومه فراخورشیدی کسب کنند. آن‌ها با استفاده از تلسکوپ آلما در شیلی، پروکسیما سنتوری را تحت نظر گرفتند تا ببینند آیا اطراف آن کمربندهای گرد و غبار مشابه منظومه شمسی (کمربند سیارکی بین مشتری و مریخ یا کمربند کوپیر در آن طرف مدار نپتون) وجود دارد یا نه. این کمربندها در واقع بازمانده‌های ذرات گرد و غباری هستند که 4.5 میلیارد سال قبل سیارات منظومه شمسی را بوجود آوردند. دانشمندان معتقد بودند که احتمالا چنین کمربندهایی حول پروکسیما نیز وجود داشته باشد.

انریکه ماکیاس که یک منجم در دانشگاه بوستون و از اعضای این تیم تحقیقاتی است، این طور توضیح می‌دهد: «فکر کردیم هر جا که یک سیاره حول یک ستاره پیدا شود باید یک کمربند سیارکی هم وجود داشته باشد. یعنی ذراتی که از زمان تشکیل سیستم به جای مانده‌اند. دنبال چنین چیزی می‌گشتیم.

یادت نره اینو بخونی!  تفکری مختصر در بزرگی هستی: طبیعت در برابر ماورا طبیعت

کشف کمربندی از  غبار حول پروکسیما

با استفاده از آلما،‌ این دانشمندان موفق به کشف تابش نور از ذرات غباری که در فاصله چند صد میلیون مایلی این ستاره پراکنده شده بودند، شدند. مجموع جرم این ذرات حدود یک درصد جرم زمین است و دمای این مجموعه به شدت پایین است: حدود 230- درجه سلسیوس. جزئیات این تحقیق در نشریه مطالعات نجوم به چاپ رسیده است.

جالب‌تر این‌که، شاید این سیستم بیش از یک کمربند داشته باشد. ماکیاس در ادامه می‌گوید: «به نظر بیشتر از یک کمربند وجود دارد. احتمالا در این سیستم سه ناحیه گرد و غبار وجود داشته باشد.» داده‌های به دست آمده از آلما این گمانه را تقویت می‌کنند که احتمالا دو کمربند دیگر در فاصله‌های دورتر از ستاره وجود دارند، ولی برای اثبات وجود آن‌ها به رصدهای بیشتری نیاز است.

پیدا کردن یک سیستم سیاره‌ای پیچیده که این قدر نزدیک به خودمان باشد، در قیاس فواصل کیهانی آن‌جا بغل گوش‌مان است، نشان می‌دهد که کهکشان ما مملو از چنین سیستم‌هایی است. بعلاوه با این کشف، علاقه و توجه پژوهشگران به این سیستم به مراتب بیشتر می‌شود. کارشناسان قبلا پروژه سفر به کهکشان با عنوان آغاز استارشوت را پیشنهاد کرده بودند. در این پروژه قرار است یک سفینه خیلی کوچک با استفاده از لیزرهای پر قدرت تا پروکسیما سنتوری فرستاده شود.

با این کشف، احتمال یافتن سیارات دیگر در این منظومه بیشتر شده است. اگر از سیستم منظومه پروکسیما این قدر مواد بر جای مانده که تبدیل به سیاره نشده‌اند، پس قسمت عمده‌ای از این مواد به سیاره تبدیل شده‌اند، سیاره‌هایی که الان منتظر کشف شدن هستند. ماکیاس معتقد است «بنا به نتایج این رصدها، این سیستم به حد کافی پیچیده است تا تعداد بیشتری سیاره را در خود جای داده باشد. مطمئنم در آینده‌ای نزدیک سیاره‌های دیگر این منظومه کشف خواهند شد.


منبع:‌ The Verge

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.