چگونه موبایل‌های تماما نمایشگر ساخته خواهد شد؟

اوضاع به‌گونه‌ای شده که حتی می‌توانیم بگوییم، بازار موبایل مرز اشباع را نیز رد کرده است! آن‌قدر مدل‌های مختلفی به مارکت‌های سرتاسر جهان وارد شده‌اند که دیگر کاربران گیج می‌شوند و شاید نتوانند به درستی دیوایس دل‌خواه خود بیابند. این به‌خاطر ورود کمپانی‌ها و برندهای ریز و درشتی است. شرکت‌هایی که تقریبا هر سال به تعدادشان افزوده می‌گردد و انگار تمامی ندارند. چین بیش‌ترین کمپانی‌های سازنده‌ی اسمارت فون را در خود جای داده و شاید پایتخت وسایل الکترونیک به حساب بیاید!

در این‌ نوبت قصد داریم تا با گوشی‌هایی آشنا شویم که در آینده‌ای نزدیک ساخته خواهند شد! پس در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید…


ظهور قابلیت‌های مخفی!

با توجه به این‌که اسمارت فون‌های الان (که از نسبت پنل به بدنه‌ی ۸۰ تا ۹۵ سود می‌برند) به بخشی به‌نام بریدگی مجهز هستند، پس می‌توان گفت که در آینده‌ای نه‌چندان دور این بخش کلا برداشته می‌شود و شاهد مدلی با نسبت صفحه به بدنه (نزدیک به) ۱۰۰ درصد خواهیم بود. اما چطوری قرار است دوربین‌ها، حس‌گرها ‌‌و اسپیکر قاب جلو دستگاه غیب شوند؟ خب، قادریم کمی خیال‌پردازی کنیم و حدس‌هایی بزنیم.

دوربین سلفی می‌توان در خود دیوایس جای بگیرد و با فرمان صوتی بیدار گردد و از جایش به بیرون بخزد! این شکل از طراحی، یک مزیت دیگر هم دارد. هم می‌توانیم از لنز به‌عنوان دوربین اصلی و هم سلفی استفاده کنیم. پس یک‌جورایی تولیدکننده با یک تیر، دو نشان را می‌زند. اما هنوز بقیه‌ی المان‌ها باقی مانده است. اسپیکر باید به قسمت پایینی یا بالایی انتقال باید و تبعا حتما حتما قدرتش افزایش پیدا نماید. چراکه بایستی خیلی خوب صدای فرد مورد نظر را بشنوید، بدون این‌که کمبودی باشد. اینم از این! البته همین‌جا باید بگوییم، با این اوصاف، سازنده نمی‌تواند جک ۳.۵ میلی‌متری را در حاشیه‌ی گوشی جای دهد و باید با آن خداحافظی کنید!

یادت نره اینو بخونی!  آی‌فون 10 یا گلکسی S9؛ کدام بهتر است؟

مخفی نمودن حس‌گرها هم نباید سخت باشد‌. چون‌که لااقل آن‌ها از بلندگوی گجت کوچوک‌تر هستند و در بیش‌تر مواقع و شرایط، قادرند به کار خود ادامه دهند. شاید کمپانی‌ها این‌ها را در بخشی از فریم موبایل بگنجانند یا مکانی بهتر برای سنسورهای ضروری بیابند.


پنل‌های انعطاف‌پذیر

شاید آینده‌ی موبایل‌ها خیلی متفاوت از وضعیت امروزشان باشد. با این‌که کمپانی‌ها در حال کاهش حاشیه‌های اطراف نمایشگر هستند و به سمت دیزانی مدرن و تمام دیسپلی می‌روند، لکن هنوز راه زیادی مانده. هنوز از بدنه‌های مختلف شیشه‌ای و فلزی بهره می‌بریم و نمی‌توانیم چیپست‌هایی خیلی‌خیلی کوچک بسازیم. این مشکل ما انسان‌هاست که فعلا با آن سروکله می‌زنیم. پس رسیدن به اسمارت فون‌های خیره‌کننده و ۱۰۰ درصد نمایشگر، شاید ۱۰ سال به طول انجامد و رسیدن به آن، در سال‌های بعد، بعید به نظر می‌رسد. اما به یک چیز بسیار نزدیک هستیم.

موبایل‌های انعطاف‌پذیر خیلی زودتر از آن‌چه فکر می‌کنیم، در بازار عرضه می‌شوند و در دستان‌مان جای می‌گیرند.

این‌ شکل از اسمارت فون‌ها ما را به هدف مذکور نزدیک‌تر می‌کنند. چون‌که اگر بخواهیم موبایلی داشته باشیم که قسمت جلویی آن تماما صفحه‌نمایش باشد، نیاز داریم دیسپلی انعطاف‌پذیر و به این زودی‌ها از بین نرود. هم‌چنین حمل‌و‌نقل آن آسان‌تر باشد و به راحتی در جیب جای بگیرد.

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.