چگونه تکنولوژی‌ طبیعت را نجات می‌دهد؟

تکنولوژی‌ به هر کجای زندگی وارد شده و در هر بخشی اثری از خود باقی گذاشته‌. فرقی نمی‌کند چه دنیای باشد. از ورزش بگیر تا طبیعت‌. صحبت از طبیعت شد. در دنیای امروز که مردم به فن‌آوری‌های نوین علاقه‌مند هستند و مایلند که بهترین‌ها را داشته باشند، پس به‌طور عمدی یا غیرعمد طبیعت را از بین می‌برند، درختان را قطع می‌کنند، جنگل‌ها را می‌سوزاند و… اما از طرفی ما به وسایل جهان مدرن عادت کرده‌ایم و نمی‌توانیم بدون آن‌ها خیلی از کارهای روزانه را انجام دهیم و شاید اصلا قادر نباشیم زندگی کنیم!

لکن شاید سوالی در ذهن‌ها پدیدار گردد. آیا تکنولوژی‌ می‌تواند طبیعت را نجات دهد؟ اگر می‌خواهید پاسخ این سوال را بیابید، در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید…


گجت‌های گوناگون

طبیعت

در سال‌های اخیر، دیوایس‌های مختلفی پا به بازار گذاشته‌اند و هر کدام خدمتی یا خدماتی را ارائه می‌دهند‌. اسکارت فون‌های عزیزتر از جان، اسپیکرها، لپ‌تا‌‌پ‌ها، کامپیوترهای شخصی و… جزء این دسته محسوب می‌شوند. حتما می‌دانید که برای ساخت این‌گونه از وسایل عنصرهای زیادی جمع‌آوری و گردهم می‌آیند تا بالاخره کاربر گوشی را در دست بگیرد و سر خودش را گرم نماید. همین المان‌ها به حفاری و از بین بردن درختان نیاز دارند. پس چگونه این گجت‌ها قادرند طبیعت را نجات دهند.

دستگاه‌های گوناگون می‌توانند آلودگی کارخانه‌ها را تا حد قابل توجهی کاهش دهند و حسابی به رشد گیاهان و جانوران کمک کنند. چراکه گرما و دما را درک می‌کنند و سپس در صورت لزوم به شما (برای کنترل وضعیت) هشدار می‌دهند. معماری سبز با یاری دیوایس‌های الکترونیک بهتر خود را نشان می‌دهد و بیش‌تر به درختان – این دوستان باستانی زمین – کمک می‌نمایند. در نتیجه، وسایل گوناگون عصر ارتباطات هم می‌توانند مضر باشند و هم مفید و طرف‌دار زمین.

یادت نره اینو بخونی!  اخبار امروز؛ از دولت آمریکا تا گوشی انعطاف‌پذیر سامسونگ!

ربات‌ها

همان‌طور که مستحضرید و قبلا هم به آن در کوچه‌تک پرداخته بودیم، یکی از علم‌های در حال پیشرفت که در آینده نقش اساسی را خواهد داشت، هوش مصنوعی است که همین حالا هم در بسیاری از کارها به کاربران یاری می‌رساند. این دانش موجب می‌شود تا ربات‌ها بیش‌ازپیش در کنار آدم‌ها حضور داشته باشند و کارهای مفیدی را انجام بدهند. ولی ربات‌ها چگونه قادرند زمین را نجات دهند؟

با کمک‌شان و توانایی‌های نامحدودشان جنگل‌ها دوباره احیا خواهند شد و روند کاشتن درختان و گیاهان باسرعت بیش‌تری انجام می‌گیرد. ساختن ساختمان‌هایی آمیخته با طبیعت به راحتی انجام می‌گیرد و دیگر به آدم‌ها نیست‌. انسان‌هایی که منابع زیادی را مصرف می‌نمایند و در عین حال، در زمان کوتاهی خسته می‌شوند. لکن ربات‌ها این طوری نیستند و تا چند روز به انجام دادن کار (بدون وقفه‌ای) می‌پردازند.


نیروهای تجدیدپذیر و بهره‌گیری از الکتریسیته

طبیعت

این عنوان شاید تکراری به نظر برسد، اما یکی از مهم‌ترین‌هاست و اگر بخواهیم طبیعت را از این وضعیت و شرایط بدتری که در آینده رخ می‌دهد، نجات دهیم، حتما حتما بایستی به استفاده از نیروهای تجدیدپذیر روی بیاوریم. نیروهایی که تمامی ندارند یا این‌که پایان یافتن‌شان، چند میلیارد سال به طول می‌انجامد!

همین الان که در حال خواندن این مطلب هستید، کشورها سعی می‌کنند که درصد بهره‌گیری از این نیروها را افزایش دهند و در آینده‌ای نزدیک، کشورشان به‌طور ۱۰۰ درصدی از خورشید، باد، امواج و… تامین گردد.

ماشین‌های الکتریکی چندین سال است که معرفی و به بازار عرضه می‌شوند و هر سال، در حال محبوب‌تر شدن هستند. همه‌ی این‌ها، دست‌ در دست هم قادرند طبیعت را نجات دهند. ولی آیا این مهم محقق می‌یابد؟

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.