چگونه با نهایت امنیت در اینترنت به گشت‌و‌گذار بپردازیم؟

اینترنت با این‌که فوق‌العاده و کاربردهای بی‌شماری دارد، از همان اول، تبدیل حربه‌ای برای کمپانی‌های بزرگ شد. شرکت‌هایی که تمام سرویس‌ها را در اختیار داشتند و اطلاعات زیادی از کاربران دریافت می‌کردند. این‌جاست که مسئله‌ی مهم حریم خصوصی مطرح می‌شود. آن‌ها دیتاهای مورد نیاز را پیش خود نگه می‌دارند یا در ازای مبلغی، اطلاعات را به سیستم‌های مختلف می‌فروشند یا دسترسی به اکانت‌ها را به سازمان می‌بخشند. اگر هم می‌گویید «نه، این‌ طور نیست.» باید به شما بگوییم که فقط یکی از نمونه‌ها، همین فیس‌بوک است که برای تبلیغات هدف‌مند کمپین ترامپ، اکانت‌های ۹۰ میلیون یوزر را رسما فروخت!

اگر می‌خواهید با نهایت امنیت در اینترنت به دور دور بپردازید، پس در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید…


مرورگرهای امن و قابل اعتماد

امنیت

یکی از راه‌کارهای حفظ حریم خصوصی در اینترنت، استفاده از مرورگرهای ایمن است. مرورگرهایی که کاملا به شما اطمینان می‌دهند که هیچ‌یک از اطلاعات به بیرون درز نمی‌کند و سابقه‌ی جست‌و‌جوی شما ثبت نمی‌گردد. با کمک‌شان دیگر نمی‌خواهد مدام نکران حریم خصوصی خود باشید. با خاطری آسوده در موتورهای جست‌و‌جوگر و در سایت‌ها گشت بزنید و نتایج دل‌خواه خود را بیابید.

مرورگرهایی را پیشنهاد می‌دهیم که برای گوگل، یاندکس و Baidu نباشند و از شرکت‌های مطمئن دیگری باشند. به‌عنوان مثال، DuckDuck Go یکی از کمپانی‌های معتبر و قابل اطمینان به حساب می‌آید و تمام و کمال می‌توان به آن اعتماد کرد. چراکه گزارش‌ها و اخبار حاکی از آن‌اند که مرورگرهای این چنینی، اطلاعات را پیش خود نگه نمی‌دارند. پس اگر به اطلاعات شخصی خود اهمیت می‌دهید، حتما حتما در انتخاب مرورگر اصلی خود دقت به خرج دهید.


موتورهای جست‌و‌جوگر کنجکاو!

امنیت

موتورهای جست‌و‌جوگر به محتوای پراکنده و گسترده‌ی اینترنت نظم می‌بخشند و آن‌ها را بر اساس کیفیت و محبوبیت لیست می‌کنند. با کمک‌شان می‌توانیم وب‌سایت‌های معتبر و موثقی را بیابیم که اطلاعات درستی به ما می‌دهند و خیلی خوب قادرند دیتاها را دسته بندی نمایند. همان‌طور که می‌دانید، باهوش‌ترین‌شان، گوگل است. شرکتی که محتوای زیادی را در دست دارد و کاربران فراوانی تنها در یک روز به آن مراجعه می‌نمایند.

یادت نره اینو بخونی!  آینده‌ دنیای خودروها چگونه خواهد بود؟

با این‌که آن ها فوایدی زیادی دارند، اما بایستی مراقب‌شان نیز بود. فقط با یک سرچ، اطلاعات زیادی به آن‌ها می‌دهیم و لوکیشن خود را در اختیارشان می‌گذاریم. فقط کافیست نگاهی به تاییدیه‌هایی بیندازید که این موتورها از شما می‌خواهند. پس تنظیمات آن‌ها را زیر نظر داشته باشید و گزینه‌ها را با توجه به حفظ کامل حریم خصوصی فعال یا غیرفعال نمایید.


مراقب تارنماها باشید!

امنیت

وب‌سایت‌ها محتوای اینترنت را می‌سازند و در اصل آن‌ها به موتورهای جست‌و‌جوگر شخصیت بخشیده‌اند. بدون آن‌ها، محتوایی در شبکه‌ی جهانی وجود نداشت و اصلا شرکت‌های بزرگی چون گوگل و یاندکس به وجود نمی‌آمدند. ولی بازهم مشکی وجود دارد و طبیعتا، آدم‌های سودجو تارنمای مخربی را نیز طراحی می‌کنند تا اطلاعات‌تان لو رود. این مورد در تبلیغات نیز به چشم می‌خورد‌. کم‌تر مواقعی باید به پاپ‌آپ‌ها اهمیت داد. فقط سعی کنید آن‌ها را ببندید و اصلا طرف‌شان نروید. حتی وب‌سایت مورد نظر که پاپ‌آپ بهره می‌جوید، شاید اصلا خبر نداشته باشد که این تبلیغات چه ضرری دارد و آن را فقط برای نمایش به کاربر نشان می‌دهد.

در نتیجه، بایستی حواس‌تان باشد که روی کدام سایت کلیک می‌نمایید. یا اگر هم تارنما لود شد، سریعا با دیدن اوضاع و احوال غیر استاندارد، تب را ببندید و بیرون بیایید.

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.