چگونه اندروید ۹ مصرف باتری را کاهش می‌دهد؟

اندروید محبوب‌‌ترین سیستم‌عامل‌ موبایل‌های هوشمند به حساب می‌آید. سیستم‌عاملی که توسط اندی رابین خلق شد و بعدها شرکت توسعه‌دهنده توسط گوگلخریداری گشت. حالا نسخه‌ی جدیدی از اندروید به میان آمده‌. نگارشی که برای گوشی‌های مخصوصی روانه بازارها می‌شود.

اندروید اصلی با این‌که پراز امکانات و از جذابیتی خاص بهره می گیرد، لکن مشکلات و دردسرهایی را نیز به همراه دارد. باید برای اجرا کردن روان پلت‌فرم گوگل یک اسمارت فون قدرت‌مند داشته باشید که در آن صورت هم، بایستی سرکیسه را حسابی شل کنید!

در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید…


هوش مصنوعی

اندروید ۹

هوش مصنوعی یا یادگیری ماشینی علمیست که بشر تازگی‌ها با آن آشنا شده و از قسمت کمی از آن استفاده می‌کند. در واقع، تمام گجت‌ها و نرم‌افزارهایی که در حال حاضر با هوش مصنوعی کار می‌کنند، اجداد ربات‌های آینده به حساب می‌آیند و‌ احتمالا ما نوادگان‌شان را خواهیم ساخت. لکن اینجاست که سوالی در ذهن‌مان پدیدار می‌گردد.

آیا این هوش مصنوعی چیز خوبی است؟

جواب این پرسش هرچه که باشد، فعلا معلوم نیست و انسان‌ها هنوز به ساختن ربات‌ها و دیوایس‌هایی باهوش ادامه می‌دهند و خودشان هم کم‌ و‌ بیش نمی‌دانند که در آینده چه اتفاقی می‌افتد.

یادگیری ماشینی (ML) و یادگیری عمیق (DL) زیرمجموعه‌های علم هوش مصنوعی به حساب می‌آیند. این سیستم با کمک شبکه‌ی عصبی، سامانه‌ای همانند نورون‌های مغز، عمل می‌کند تا بهترین راه‌ها را انتخاب نماید و از بدترین‌ها به دور باشد.

حالا گوگل از این علم استفاده کرده تا مصرف باتری تا حد قابل توجهی کاهش یابد و کم‌تر سمت پریز برق بیاییم. گوشی با یاد گرفتن الگوهای مصرف شما، دسترسی اپ‌های به‌درد نخور (یا به عبارت دیگر آن‌هایی که اصلا استفاده نمی‌کنید یا این‌که کم‌تر بهره می‌برید) به منابع سیستم را کم‌ و کم‌تر می‌کند و در نهایت، سیستم‌عامل اندروید نمی‌گذارد آن‌ها چاق و چله گردند!

یادت نره اینو بخونی!  موبایل‌های شاخص سال 2018

همه‌چیز، دم‌دست هست!

اندروید ۹

ترند طراحی نرم‌افزار دنیای امروز به ما نشان می‌دهد که مردم دوست دارند تمام المان‌ها نزدیک دست‌شان باشد و برای پیدا کردن آن‌ها، زیاد زحمت نکشیم. در اصل، کار تکنولوژی‌ همین است! سعی می‌کند تا با گجت‌ها و ابزارها مقداری از سختی بشر بکاهد و ما را کلا بیکار نماید! این همان چیزیست که فن‌آوری‌ قصد انجامش را در دهه‌های بعدی دارد. بر این اساس، گوگل اندروید جدید خودش را عرضه نموده و می‌خواهد کاربر کم‌ترین حرکتی را انجام دهد. به‌عنوان مثال، ژست‌های حرکتی تروتازه گوگل (که شباهت زیادی به ژست‌های آی‌فون‌های اپل دارند) این امکان را به شما می‌دهند تا فوری‌فوتی از یک برنامه بیرون بیایید، نگاهی به اپلیکیشن‌های در حال اجرا بیندازید و خلاصه، کالری بسیار کم‌تری نسبت به قبل بسوزانید.

دیوایس نیز (مانند کاربر) می‌تواند انرژی بیش‌تری ذخیره نماید و اطلاعات کم‌تری را ردوبدل کند.‌ در نتیجه، زمان بیش‌تری را با موبایل خود هستید و قادرید ساعت‌ها در اینستاگرام دور دور بزنید!


هر وقت نیاز بود!

اندروید ۹

خوش‌بختانه در اندروید نگارش ۹ (یا همان P) آزادی‌عمل بسیار زیادی در اختیار دارید و می‌توانید تنظیم کنید که چه وقت نوتیفیکیشن‌ها به دست‌تان برسند و چه زمانی شما را راحت بگذارند. گوگل حرکت‌هایی را هم برای تسریع این عمل در نظر گرفته که یکی از آن‌ها، چرخاندن گوشی است. فرض کنید که ایمیلی برای‌تان آمده، شما هم در یک قرار (!) مهم‌اید، ناگهان چشم‌تان به موبایل می‌خورد. در این‌جاست که قابلیت اندروید به‌دردتان می‌خورد. برای این‌که حواس‌تان بیش از این پرت نشود، قادرید با چرخاندن، اسمارت فون‌ را در حالت «مزاحم نشوید» قرار دهید.

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.