چگونه از گوگل فرار کنیم؟!

در‌ه‌ی آباد و آزاد سیلیکون در شمال ایالت کالیفرنیا، نماد و درگاه فن‌آوری، دانش و آگاهی دنیاست و کمپانی‌های بزرگ و پر‌آوازه، همگی در آن‌جا گرد آمده‌اند و رقم‌های صفر و یک بر در و دیوارش آویزان هستند. از این میان غول جهان تکنولوژی، گوگل می‌درخشد و با سرویس‌های مختلفش کلی خدمت به کاربران سراسر جهان عرضه می‌کند. این شرکت چند ماهواره در فضای اطراف کره‌ی زمین دارد که طبق گفته‌ی خود کمپانی اهداف تحقیقاتی دارند و می‌توانند در صورت لزوم (مانند بعد از وقوع بلایای طبیعی) اینترنت پرسرعت و رایگان به منطقه‌ای ارائه دهند. اما این شرکت علاقه‌ی وافری به اطلاعات شما دارد و آن‌ها را با ولع می‌قاپد! حالا چگونه می‌توانیم از شر این برند خلاص شویم و حریم خصوصی خود را امنیتی‌تر کنیم؟

در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید…


بهره‌گیری از مرورگرهای امن

اگر مایلید اطلاعات‌تان توسط گوگل ثبت نگردد، پس بایستی در هنگام اینترنت از تاریخچه مرورتان و دیگر چیزها محافظت کنید. برای انجام این‌ کار می‌بایست از یک Browser خیلی‌خیلی امنیتی بهره ببرید. بی‌شک و شبهه یکی از گزینه‌ها، فایرفاکس فوکوس است. این برنامه به‌صورت لحظه‌ای اطلاعات مرورتان را حذف می‌نماید و هیچ‌چیز را در هیچ‌کجا ذخیره نمی‌کند.

یادت نره اینو بخونی!  برترین اپ‌های هفته‌ی دوم آبان‌ماه 96

استفاده از آی‌پی‌ها مختلف

آی‌پی می‌تواند لوکیشن شما را لو دهد و گوگل (البته تا آن‌جایی که ما می‌دانیم) از این آی‌پی برای بهبود نتیجه سرچ بهره می‌گیرد. لکن شاید کاربری دوست نداشته باشد که مکان زندگی‌اش لو برود. در این صورت، باید چه کاری انجام دهد؟ تنها کافیست IP خودتان را تغییر دهید تا از رصد چشم‌های اضافی در امان باشید. ولی متاسفانه با انجام این عمل، شاید نتیجه جست‌جوی‌تان به زبان چینی ظاهر شود! پس بروید زبان کشورهای آسیای دور را یاد بگیرید. فقط کمی طول می‌کشد!


موتورهای جست‌و‌جوگر متفرقه

یاندکس مقام چهارمین موتور جست‌وجوی جهانی را در دست دارد و میان مردم کشور روسیه و دیگر ملت‌های منطقه، از جمله: اوکراین، بلاروس، قزاقستان، ترکیه و … از محبوبیت بالایی برخوردار است و هواخواهان سینه چاکی دارد.

با این که حکومت روسیه، محدودیت‌هایی را برای فعالیت ابر کمپانی رقیب، یعنی گوگل در نظر نگرفته است ولی یاندکس توانسته است با پشتیبانی بر دانش و دستاوردهای بومی، راهبردهای فراملی، پشت‌کار و نوآوری‌های کم‌مانند بنیادگذاران خود به پیروزی‌ها و کام‌یابی‌های مهمی برسد و عنوان نخستین پایگاه پر بازدید را در کشور محل زایش به دست آورد.

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.