آیا هوش مصنوعی جنگ‌آفرین است؟

یکی از موضوعات امروزه، هوش مصنوعی به شمار می‌رود. بعضی از رهبران شرکت‌های بزرگ دنیا در تلاش‌اند که این تکنولوژی‌ را آپدیت کنند و علم یادگیری ماشینی را تا حد زیادی به جلو پیش ببرند. برخی هم مانند کسی که لباسش آتش گرفته، از این تکنولوژی‌ فراری‌اند و می‌خواهند از شرش خلاص گردند! اما هر کاری که کنیم، نمی‌توانیم جلوی پیشرفت فن‌آوری و علم را بگیریم.

در این نوبت قصد داریم به این موضوع بپردازیم که آیا AI جنگ‌آفرین است. اگر می‌خواهید پاسخ سوال‌هایی از این دست را بگیرید، پس در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید…


جنگ جهانی سوم؟!

اگر بخواهیم به تاریخچه و نام بردن تمام جنگ‌ها بپردازیم، بایستی چندین ماه را برای نوشتن آن‌ها زمان صرف کنیم. از حمله‌ی اسکندر به بزرگ‌ترین کشور جهان گرفته تا چنگیزخان و نازی‌ها! عوامل زیادی دست‌به‌دست هم داده‌اند که این رویدادهای ناگوار به وقوع بپیوندند. در دسته‌ای کشتن چند نفر سبب جنگ شده و در بعضی، نژادپرستی موجب این اتفاق بسیار بد گشته است. البته فرقی نمی‌کند که چه چیزهایی جنگ‌ها را رقم زده‌اند و هیچ عاملی نمی‌تواند چنین اتفاقاتی را توجیه نماید.

با پیشرفت تکنولوژی، همه‌چیز دیجیتالی شده و ربات‌ها می‌خواهند خیلی‌خیلی بیش‌تر در زندگی‌ها وارد شوند. وسایل هوشمند خواه‌نا‌خواه با هوش مصنوعی گره خورده‌اند و نمی‌توان بدون وجود AI چیزی را در حالت ایده‌آل تصور کرد. برای همین، شاید جنگ بزرگ بعدی بشر، توسط ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی رهبری شود.

یادت نره اینو بخونی!  هوش مصنوعی گوگل سه روزه استاد بزرگ پیچیده‌ترین بازی فکری جهان شد

جنگ‌‌های مدرن چه ویژگی‌هایی دارند؟

طبیعتا در این دعوا و مرافعه‌های عظیم، خبری از انسان‌ها نیست و تنها توسعه‌دهندگان پلت‌فرم هوش مصنوعی در پشت میزهای‌شان به مصاف دشمن می‌روند. مدام ربات‌ها جایگزین خواهند شد و لشکریان تمامی ندارند. سلاح‌های دور-برد خودنمایی می‌نمایند و از فواصل باورنکردنی حریف در خانه‌ی خود مورد حمله قرار می‌دهند. هکرها با شبیخون به سایت‌ها و مراکز مهم، تمام تاسیسات را از کار می‌اندازند و کشوری را به خاموشی می‌کشانند.

حتی بعضی از همین موارد در حال حاضر نیز در دسترس قرار دارند و دولت‌ها منتظر روز مبادا هستند!


آیا جنگ میان انسان‌هاست؟

وقتی ربات‌ها آن‌قدر پیشرفت کنند که بتوانند به جای ما در صحنه‌ی دهشت‌بار جنگ قرار بگیرند، تبعا نمی‌خواهند کشته شوند و برای بشریت کار کنند. آن‌ها شورشی تدارک می‌بینند و جنگی تمام‌عیار را علیه انسان‌ها آغاز می‌کنند. این همان چیزیست که بعضی از رهبران دنیای تکنولوژی از آن وحشت دارند. این همان قسمت تاریک فن‌آوری است که احتمالا دست‌یابی به آن، بسیار گران تمام می‌شود.


نظر شما چیست؟ آیا هوش مصنوعی جنگ‌آفرین است؟ خوشحال خواهیم شد که نظرتان را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.