مقایسه پیام‌رسان‌های برتر ایرانی (سروش، ایتا و بله)

اپ‌ها و گیم‌ها بیش از هر زمان دیگری در بازار یافت می‌شوند و توسعه‌دهنگان بسیاری در این مارکت پرسود وارد شده‌اند. استودیوهای بزرگ نیز با کلی تبلیغات و دبدبه و کبکبه برنامه‌های خود را معرفی می‌کنند و دست از سرمان برنمی‌دارند! وضعیت با ورود طراحان بومی هم پرجنب‌و‌جوش‌تر خواهد شد. آن‌ها سعی دارند با بهره‌گیری از المان‌های محلی خود را محبوب سازند و دل مردمانی را به‌دست آورند.

چندیست که صحبت از فیلتر شدن تلگرام به میان می‌آید و مدیران مسنجرهای ایرانی مورد توجه قرار گرفته‌اند‌. در این نوبت قصد داریم تا به پیام‌رسان‌های برتر ایرانی بپردازیم. پس در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید…


طراحی؛

تکراری، معمولی و جذاب!

ایتای وطنی با طراحی بسیار آشنا روانه مارکت‌های اپ‌ شده. با همان نگاه اول، درمی‌یابید که با تلگرامی بومی مواجه شده‌اید که مو نمی‌زند و انگار توسعه‌دهنگان کپی‌پیست کرده‌اند! هیچ چیز فرق ندارد و همان المان‌ها در ایتا حضور دارند. این هم بد و هم خوب است. از آن‌جا که برخی از کاربران نمی‌خواهند با فضایی تکراری روبه‌رو گردند و عده‌ای، دوست دارند پیام‌رسان آینده‌ی‌شان محیطی شبیه تلگرام داشته باشد. این کاملا به سلیقه‌ی کاربر برمی‌گردد. حالا بیایید در مورد سروش عزیز حرف بزنیم.

دیزاین این پیام‌رسان را (لااقل ما) در جایی ندیده‌ایم و برای بیش‌تر مردم جذاب است. آیکون‌ها به‌طور مدرن و ساده‌ای کشیده و نشان داده می‌شوند. البته نمی‌توان آن را فلت دیزاین حساب کرد. چراکه گوشه‌های تیز در گزینه‌های مختلف به چشم می‌خورند و شاید به بومی کردن طراحی اپلیکیشن کمک نمایند. انیمیشن‌ها هم نرم و فقط بعضی از اوقات روی اعصاب هستند!

بله، انقلابی در دیزاین پیام‌رسان‌های ایرانی و حتی جهانی است. دیزاین مدرنی برای این مسنجر تدارک دیده شده تا با نگاه کردن به آن، قند در دل‌تان آب گردد و محو تماشای تصاویر بلور ایشان خواهید شد. بله! انیمیشن‌ها نیز بسیار چشم‌گیر، اغواکننده و با تمام سرعت اجرا می‌شوند.‌

یادت نره اینو بخونی!  بررسی پیام‌رسان بی‌هماورد WhatsApp: چونان جهان پهلوان داستان

عملکرد؛

پرسرعت، کند و عادی!

بگذارید از همان اول تکلیف‌تان را روش کنیم. مسنجر بله دارای بالاترین سرعت در پیام‌رسان‌های داخلی است و در این زمینه، کمی از تلگرام ندارد. شاید باور نکنید، اما این واقعیتی محض است که باید خودتان تجربه‌اش کنید. بله؛ می‌تواند پیام‌ها، عکس‌ها، ویدیوها و صداها را با سرعتی باورنکردنی انتقال دهد و فی‌الفور به فرد مورد نظر برساند. ولی قضیه در اپ‌های دیگر فرق می‌کند.

ایتا و سروش از عملکرد خوبی بهره‌مند نیستند و در برخی از زمان‌ها، واقعا روی اعصاب می‌روند و مجبور می‌شویم فوری‌فوتی پاک‌شان نماییم. در بله منوها بدون کندی نشان داده می‌شوند و گزینه‌های مختلف در دسترس‌تان قرار دارد. هیچ‌ باگی در بخش ساخت کانال و گروه وجود ندارد و این اعمال، به‌طور میگ‌میگ‌مانند (!) عملی می‌گردند. تنها بایستی اشاره کنید.


حریم خصوصی؛

ماجرای سرورهای داخلی!

به نظر می‌رسد کاربران ایرانی به پیام‌رسان‌های بومی اطمینان زیادی ندارند. این شاید به‌دلیل آن هست که هنوز بیش‌ترشان را تجربه نکرده‌اند و سریعا پیش‌داوری می‌کنیم.

پس باید گزینه‌های مختلف را تست نماییم تا در نهایت، بتوانیم در مورد ماجرا حرف بزنیم. طبق قوانین خود شرکت‌های مذکور، با این‌که دسترسی‌های فراوانی از شما می‌خواهند و اطلاعات را (به گفته‌ی خودشان) سیو و ثبت می‌‌کنند، ولی این‌ها در اختیار سازمان شخص ثالثی قرار نمی‌گیرند. این بند در همه‌ی مسنجرها وجود دارد و آن‌ها به خودشان اجازه نمی‌دهند که دیتاهای خصوصی یوزرها را در دسترس همه بگذارند.


دانلود پیام‌رسان ایتا: 

دانلود پیام‌رسان سروش:

دانلود پیام‌رسان بله: 

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.