ماشین‌های خودران؛ کابوس بشریت؟!

کمپانی‌های بزرگ و حتی کوچک در پی آن هستند که از فن‌آوری‌های تازه‌ای پرده‌برداری کنند و در نهایت، زندگی نوع بشر را آسان‌تر سازند. اما آیا در این کار موفق بوده‌اند؟ تا حالا چه کارهایی انجام داده‌اند؟ اصلا مفید هستند؟

این سوال‌هاییست که در ذهن‌ها نقش می‌بندد. پاسخش هم ساده است. برندهای مختلف خیلی‌خیلی به ما کمک کرده و موجب پیشرفت ما گشته‌اند. فقط کافیست به دنیای شگفت‌انگیز اطراف خود نگاهی بیندازید. همه المان‌ها توسط کمپانی‌های گوناگون در اختیارمان قرار گرفتند.‌ همین موبایل‌ها که ما را مجنون خودشان نموده، یکی از جلوه‌های خارق‌العاده کمپانی‌های ریزودرشت‌اند. در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید…


اتومبیل‌های خودران

ماشین‌های خودران یا Self-Driving Car به دستگاه‌هایی گفته می‌شود که خودشان (با پای خودشان!) حرکت می‌کنند و نیازی به یک انسان احتیاجی ندارند. این‌ها تاثیر زیادی بر قشر راننده‌ها می‌گذارد و حتی زندگی مردم عادی را هم تغییر می‌دهد. دیگر نمی‌توانید با تاکسی‌داری در مورد مسائل مختلف ایران و جهان بحث نمایید و به تبادل اطلاعات بپردازید. در عوض، مجبورید با یک ربات به گفت‌و‌گو در مورد آب‌و‌هوا بپردازید و در مورد ترافیک حرف بزنید. اما یک لحظه صبر کنید، در این صورت، ترافیکی وجود نخواهد داشت و همه (یک‌دست) حرکت خواهند نمود.

لکن هنوز مشکلی وجود دارد. به تازگی کمپانی اوبر که در حال تست کردن ماشین خودرانش بود، با یک پیاده تصادف کرده و متاسفانه آن فرد جانش را از دست داده است. همین‌جاست که باید دست برداریم و به پیشرفت فوق‌العاده‌ی تکنولوژی‌ شک کنیم. ولی چرا این اتفاق می‌افتد؟ مگر علم هنوز پیشرفت نکرده؟


هوش مصنوعی

با این‌که فن‌آوری‌های زیادی در ماشین‌های خودران استفاده می‌شود و آن‌ها به آخرین نسل سنسورها و دوربین‌ها مجهز هستند، اما بازهم شکست می‌خورند و باعث سرافکندگی کمپانی‌های عظیم می‌شوند. قبل از اوبر، گوگل هم دست به این کار زده بود، شوربختانه این تلاش هم به نتیجه نرسید و دوباره در تاریخ، برگی تلخ رقم خورد.

یادت نره اینو بخونی!  تاکسی‌ خودران پرنده؛ علمی-تخیلی؟!

علم‌ هوش مصنوعی بیش‌ترین اثر را بر روی اتومبیل‌های مسمترآزاد (!) می‌گذارد. اگر این دانش تا حد کافی پیشرفت نماید و انسان را به درجه‌ی والایی برساند، پس حتما قادر است یک ماشین (لااقل فسقلی) را در خیابان‌ها و بزرگ‌راه‌ها کنترل نماید. تصادفات زیاد اتومبیل‌های این چنینی و در نهایت شکست خوردن پروژه‌های وسایل خودران، به ما نشان می‌دهند که باید کیفیت گجت‌های امروزه را بالاتر ببریم و عملکرد کلی دیوایس‌ها را بهبود ببخشیم. این طوری، در کنار علومی مثل هوش مصنوعی می‌توانیم به ماشین‌های خودران دسترسی داشته باشیم و بدون‌ نگرانی از کشته شدن فرد یا افرادی, آن را در جاده‌ها، آزاد بگذاریم.


ناامید شدن از شکست و استارت پروژه‌های کوچک

یکی دیگر از عواملی که موجب شکست پروژه‌های اتومبیل‌های خودران می‌شود، همین کوچک بودن آن‌هاست. باید کمپانی‌های بیش‌تری که در زمینه‌ی هوش مصنوعی و فن‌آوری‌های جدید فعال هستند، به این زمینه پای بگذارند و کارهایی انجام دهند. نه با چند ماشین اندک‌؛ بلکه به‌صورت گسترده و فراگیر و در محیط‌های کنترل شده (البته با حضور موانع و ماکت‌های انسان) و یا در فضای باز شهرها و خیابان‌های شلوغ‌و‌پلوغ!

کمپانی‌ها شکست می‌‌خورند و‌ دوباره بعد ازسال‌ها به کار خود ادامه می‌دهند. همین عامل سبب می‌گردد تا این پروژه به عقب بیفتد و نتواند آن‌ طور که باید و شاید، پیشرفت نماید و خیلی زود به سطح دل‌خواه برسد.


نظر شما چیست؟ خوشحال خواهیم شد که دیدگاه‌تان را در مورد ماشین‌های خودران با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.