سیستم‌های ذخیره‌سازی امروز و فردا را بشناسید

دنیا پراز تکنولوژی‌هاییست که ما را احاطه نموده‌اند و در کارهای مختلف کمک‌مان می‌کنند. از واریز کردن مبلغی به حساب تا ذخیره‌سازی اطلاعات عظیم. در هر زمینه‌ای که فکرش را بکنید، فن‌آوری‌هایی وجود دارند و به آدم‌ها و حتی حیوانات خدمت می‌کنند. فرقی ندارد که در کجا قرار دارید و در کدام گوشه‌ی جهان زندگی می‌کنید‌. لااقل کم‌ترین گجت‌ها در اختیارتان است تا راحت‌تر به زندگی ادامه بدهید. فکر نکنید که تکنولوژی‌، تنها یعنی مدارهای یکپارچه‌ی الکترونیکی که درون دیوایس‌های هوشمند قرار می‌گیرد. شاید باورتان نشود، اما بیل (!) هم یک جور فن‌آوری محسوب می‌شود که انجام عمل کندن زمین را راحت‌تر کرده است.

در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید…


سیستم ذخیره‌سازی ابری

چندی پیش، فقط‌و‌فقط اطلاعات جهان در سرورهای فیزیکی و دست‌وپاگیر ذخیره می‌شد. لکن اخیرا اوضاع کمی فرق کرده و دسته‌ای از دیتاهای مردم دنیا، در ابرها سیو می‌گردد. بلی. تکنولوژی‌ رایانش ابری چندین سال است که وجود دارد و در مواقع مختلف، وقتی که حتی خودمان نمی‌فهمیم، مورد استفاده‌ی کاربر قرار می‌گیرد. بگذارید یک مثال ملموس بزنیم.

بایستی در گیم‌های آنلاین و آفلاین یک حساب بسازید که همان قلعه یا روستای‌تان به شمار می‌رود و در کل، شامل اطلاعاتی است. از لول شما شروع می‌شود و به جزئیات چینش قلعه‌ها، سربازها و کاراکترها ختم می‌گردد. باید بگوییم، همه‌ی این اطلاعات در سیستم ذخیره‌سازی ابری جای می‌گیرد. چون‌که وقتی گیم یا اپلیکیشن مورد نظر را حذف می‌نمایید و سپس بعد از مدتی، دوباره همان را دانلود و نصب می‌کنید، دیتاها بدون هیچ کم‌و‌کاستی وجود دارند‌. کوچک‌ترین چیزها نیز از بین نمی‌روند و برای همیشه (اگر مایل باشید) وجود خواهند داشت.


سیستم ذخیره‌سازی برپایه سرور

حالا می‌خواهیم به سامانه‌ای بپردازیم که از قدیم‌الایام حضور داشته و الان هم میزبان حجم بسیار زیادی از اطلاعات جهانیان است. سرورها به کامپیوترهایی گفته می‌شود که برای ذخیره‌ی دیتاها مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای سیستم‌عامل مخصوص هستند. با کمک‌شان می‌توان فایل‌ها را مدیریت کرد و در صورت لزوم، به ظرفیت‌شان افزود. سرعت و قدرت آن‌ها بسیار مهم است و تاثیر مستقیمی بر دنیای وب می‌گذارد. چراکه وقتی سرعت لود شدن تارنمایی (با توجه به اینترنت کاربر) کم باشد، پس باید از سروری که سایت را میزبانی می‌کند، خرده بگیریم. حتی شرکت‌های بزرگ نیز از همین سرورها برای انجام کارشان استفاده می‌کنند و تا الان هم راضی‌اند.

یادت نره اینو بخونی!  اخبار امروز؛ از اندروید P تا MWC!

مثلا؛ هنوز هم گوگل – غول دنیای اینترنت – از همین سیستم‌ برای سیو دیتاهای عظیم خود بهره‌ می‌گیرد. گفتنیست که این ابرکمپانی دیتاسنترهای فراوان و بزرگی در سرتاسر جهان دارد.


سیستم‌ ذخیره‌سازی فردا؟!

همین‌الان هم دانش‌مندان در تلاش‌اند تا سیستم‌ ذخیره‌سازی آینده را شکل دهند. آن هم به شکلی تاره که حتی فکرش هم نمی‌کنید. بگذارید این بخش را باید یک فکت شروع کنیم؛ «کارشناسان می‌گویند تمام دیتاهای جهان، در ۴ گرم DNA جای می‌گیرد!»

شاید باورتان نشود، اما این سخنیست که اهل فن زده‌اند و بشر به‌زودی به این تکنولوژی‌ (که قبلا در بدن ما وجود داشته) دست می‌یابد. در این صورت، دیگر لازم نیست سرورهای بزرگ و جاگیر را به این طرف و آن طرف ببریم، از فضای ابری مدام دانلود و آپلود کنیم و صد البته صدمه‌ای مضاعف به طبیعت بزنیم. همه‌چیز در DNA جای می‌گیرد و به سرعت هم اطلاعات را ردوبدل می‌نماید.


نظر شما چیست؟ خوشحال خواهیم شد که دیدگاه‌تان را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.