دیکشنری؛ یادگیری ماشینی (ML)

هر لحظه که می‌گذرد، خبر جدیدی در معتبرترین رسانه‌های جهان منتشر می‌شود و کاربران مشتاق، آن را با دل و جان می‌خوانند. همان‌طور که می‌دانید، هر مقاله‌ای از چند و چندین جمله ساخته شده و هر جمله، از صدها یا ده‌ها کلمه. برای همین، شاید با برخی از واژه‌ها آشنا نباشیم و برای‌تان غریبه به نظر برسند. پس به یک لغت‌نامه مراجعه می‌کنیم و از این ریش‌سفید (!) یاری می‌خواهیم.

در دنیای تکنولوژی نیز این کلمات ناآشنا به اوج خود رسیده‌اند. تقریبا هر سال (با معرفی یک تکنولوژی تروتازه) تبعا واژگان تازه‌های نیز بر پیکره‌ی جهان گسترده فن‌آوری اطلاعات نقش می‌بندند. به این ترتیب، نیاز است این ناشناخته‌ها را کشف کنیم و بشناسیم.

در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید…


یادگیری ماشینی (ML)

یادگیری ماشینی (Machine Learning) بدان معناست که به یک دستگاه قدرت انتخاب‌ راه‌ها را (بدون‌ این‌که تک‌تک آن‌ راه‌حل‌ها را برنامه‌نویسی کنیم) داده شود. به این ترتیب، دیوایس به خودی‌خود قادر است تا مفهومی از محیط اطراف داشته باشد و عادات و کردارها را درک نماید. شاید شما اولین بار است که این واژه را می‌‌شنوید، لکن باید بگوییم یادگیری ماشینی هم‌اکنون در زندگی‌ها نفوذ کرده و اعمال مهمی را انجام می‌دهد.

یادت نره اینو بخونی!  اخبار امروز؛ از جی‌میل تا گلکسی S9!

هیچ‌وقت به این اندیشیده‌اید که سیستم جی‌میل چگونه ایمیل‌ها را دسته‌بندی می‌کند؟ خب، این عمل به‌وسیله‌ی همین یادگیری ماشینی صورت می‌گیرد.

حتی در اپلیکیشن‌ محبوب فیس‌بوک هم این علم مانند ستاره‌ای می‌درخشد. یادگیری ماشینی به کمک این کمپانی بزرگ آمده تا خبرهای صحیح و درست از خبرهای نادرست و شایعات جدا شوند. همین الان هم در سخت‌افزار بعضی از گوشی‌ها، تراشه‌ای برای بهبود یادگیری ماشینی قرار داده شده تا این ویژگی به بهترین نحو ممکن کار کند.

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.