دیکشنری 

دیکشنری؛ میکرو ال‌ای‌دی (MicroLED)

واقعا دنیای تکنولوژی بی‌حد و مرز است. چراکه به‌صورت روزانه گجت‌های جدیدی معرفی می‌شوند یا این‌که اخبار حول‌محور آن‌ها انتشار می‌یابد. اما در کنار تولد وسایل تازه، چیزهای دیگری نیز پا به این جهان می‌گذارند. کلمات! بلی. با رونمایی شرکت‌ها از دیوایس‌های نو، هم‌زمان فن‌آوری‌های تازه‌ای معرفی می‌گردند که تک‌تک‌شان نامی برای خود دارند. پس ضروریست با این اسم‌ها و مفاهیم آشنا باشیم تا بتوانیم به راحتی مطالب حوزه‌ی IT را مطالعه نماییم.

در راستای همین مهم، ما پنج‌شنبه‌ها و روزهای آدینه از سری مطالب «دیکشنری» پرده برمی‌داریم که لغت‌نامه‌ای برای دنیای گسترده‌ی تکنولوژی‌ هستند.

پس در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید…


میکرو ال‌ای‌‌دی (MicroLED)

میکرو ال‌ای‌دی‌ها به تازگی معرفی گشته‌اند و اولین‌بار آن‌ها را در تی‌وی شگفت‌انگیز The Wall سامسونگ دیده‌ایم. اگر می‌خواهید در مورد این تلویزیون اطلاعاتی را کسب کنید، به این‌جا بروید. این وسیله‌ی غول‌پیکر، از روشنایی بسیار زیادی بهره می‌برد و در عین حال، رنگ‌های فراوان و جذابی را به نمایش می‌گذاشت. این همان جادوی میکرو ال‌ای‌‌دی‌هاست. بگذارید کمی وارد بحث‌های فنی بشویم.

بیشتر بخوانید:  دیکشنری؛ اسنپدراگون (SD)

شرکت سازنده، ال‌ای‌دی‌های کوچکی را با نام «Micro LED» در پشت صفحه‌ای ال‌سی‌دی قرار می‌دهد تا به‌عنوان نور پس‌زمینه عمل کنند. به این ترتیب، پنل‌های میکرو ال‌ای‌‌دی به کار می‌افتند و نور بسیاری را از خود تولید می‌کنند. اما با این همه روشنایی، انرژی کم‌تری نسبت به برداران و خواهران خود مصرف می‌نمایند. در کل، شکمو نیستند!

و اما عمق رنگ مشکی. نمایشگرهایی که با تکنولوژی‌ مذکور کار می‌کنند، رنگ سیاه را تقریبا مانند دنیای واقعی به نمایش می‌گذارند و مطمئن باشید اصلا متوجه تفاوت‌های آن با جهان اطراف نمی‌شوید. گستره‌ی رنگی در سطح بسیار بالایی قرار دارد و دیسپلی‌های میکرو ال‌ای‌‌دی اصلا کم نمی‌گذارند. آن‌ها سخاوت‌مند و لاکچری هستند!

لکن مشکل این صفحات در این‌جا معلوم می‌گردد. آن‌ها خیلی‌خیلی گران‌قیمت‌اند و به این راحتی‌ها قابل دسترسی نیستند. در اصل و برای همین، آن‌‌طور که باید و شاید محبوب دل‌ها نبوده‌اند.

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

پست‌های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید