دیکشنری؛ رابط کاربری (UI)

هر لحظه که می‌گذرد، خبر جدیدی در معتبرترین رسانه‌های جهان منتشر می‌شود و کاربران مشتاق، آن را با دل و جان می‌خوانند. همان‌طور که می‌دانید، هر مقاله‌ای از چند و چندین جمله ساخته شده و هر جمله، از صدها یا ده‌ها کلمه. برای همین، شاید با برخی از واژه‌ها آشنا نباشیم و برای‌تان غریبه به نظر برسند. پس به یک لغت‌نامه مراجعه می‌کنیم و از این ریش‌سفید (!) یاری می‌خواهیم.

در دنیای تکنولوژی نیز این کلمات ناآشنا به اوج خود رسیده‌اند. تقریبا هر سال (با معرفی یک تکنولوژی تروتازه) تبعا واژگان تازه‌های نیز بر پیکره‌ی جهان گسترده فن‌آوری اطلاعات نقش می‌بندند. به این ترتیب، نیاز است این ناشناخته‌ها را کشف کنیم و بشناسیم.

در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید…


رابط کاربری (UI)

رابط کاربری یک فضای گرافیکی است که انسان با کامپیوتر ارتباط برقرار می‌کند و می‌تواند کارهای مختلفی را انجام دهد. نرم‌افزارهای مختلف بر روی این فضا قرار گرفته‌اند تا ما از آن‌ها بهره ببریم.

یادت نره اینو بخونی!  دیکشنری؛ ژیروسکوپ (Gyro)

شرکت‌های سعی می‌کنند، رابط کاربری مخصوص خود را بر یک سیستم‌عامل اجرا نمایند تا نام برند مذکور بیش از پیش در ذهن کاربران نقش ببندد. آن‌ها در تلاش‌اند این محیط را جذاب و کاربرپسند نمایند. به این ترتیب، کار با آن راحت‌تر می‌گردد و در بین آیکون‌ها و قابلیت‌ها گم‌ نمی‌شویم! این چیزیست که اخیرا (و با معرفی دیزاین متریال از سوی گوگل) محقق گشته.

در سال‌های پیش، رابط کاربری‌ها (مانند تاچ‌ویز سامسونگ) شلوغ و پلوغ بودند و مملواز امکانات به‌دردنخور و گیج‌کننده. بالاخره کمپانی‌ها دست از این نوع طراحی کشیدند و همه‌چیز را «ساده و تخت» (Flat) طراحی کردند. خداروشکر!

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.