ترفندها 

چگونه از دزدیدن اطلاعات در گوشی هوشمند جلوگیری کنیم؟

اگر از افراد مختلف بپرسیم که در حال حاضر بهترین دوست و همراه‌شان چه کسی است، شاید از موبایل‌ها یاد کنند. چون‌که آن‌ها در همه‌جا ما را همراهی می‌کنند و کم‌تر مواقعی تنهای‌مان می‌گذارند. به همین دلیل است که انسان‌ها بیش‌تر اطلاعات (یا تمامش) را در اسمارت فون‌ها ذخیره می‌نمایند تا فی‌الفور به عددها و حروف‌ها دسترسی داشته باشند. حالا، این تبدیل به حربه‌ای برای هکرها و افراد فوضول (!) شده تا با استفاده از روش‌هایی به موبایل‌تان دسترسی داشته باشند و فایل‌های درون آن را بدزدند. ولی ما چطور می‌توانیم از این اقدام جلوگیری‌ کنیم؟

اگر می‌خواهید پاسخ سوال‌هایی از این دست را بیابید، در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید…


انتخاب پروتکل‌های امنیتی

وقتی اسمارت فون‌تان هم بتواند صورت صاحبش را بشناسد و‌ هم قادر به تشخیص صدای وی، هیچ‌کس غیر از خودتان نمی‌تواند به اطلاعات موبایل دسترسی پیدا نماید.

اگر به سمت پترن‌ها نروید و از پین‌ها بهره ببرید، امنیت دیوایس مورد نظر دو چندان می‌شود و محتوای درون آن «غیرقابل دسترسی» خواهد گشت. پس تا می‌توانید در قسمت‌های مختلف گوشی قفل‌های گوناگون بگذارید. البته بهتر است از پسورد هم استفاده کنید تا بتوانید از حروف بزرگ و کوچک هم سود ببرید.

بیشتر بخوانید:  چگونگی غیرفعال کردن رمز سیم‌کارت

اجتناب از نصب هر اپلیکیشینی

توسعه‌دهنگان زیادی در دنیا وجود دارد که ماهانه اپ‌هایی را طراحی می‌کنند و بعد آن‌ها را در مارکت‌های مختلف منتشر می‌نمایند. در واقع، موبایل‌ها بدون برنامه‌ها و بازی‌ها کاربردی ندارند و تنها تبدیل به یک والپیپر خواهند شد!

به گمان و به راستی سده‌ی کنونی پر از شگفتیست و آدمی در دریای فن‌آوری‌های تازه و پیچیده غرق شده است و گاهی با گنگی و سرگردانی این سو و آن سو می‌دود.

با سرازیر شدن اپ‌های گوناگون‌،کارآمد و پیشرفته به فروشگاه‌های اندرویدی، این اندیشه به ذهن راه می‌یابد؛ آیا برنامه‌ای خطرناک وجود دارد؟

پاسخ این سوال، یک «بلی» رساست! در نتیجه، نباید به هر برنامه‌ای اجازه بدهیم که مهمان موبایل ما شود.


بهره‌گیری از آنتی‌ویروس‌ها

پیکار با بدافزارها و ویروس‌ها در جهان دیجیتالی، نیاز به دانش روز و پشت‌کاری شبانه‌روزی دارد.

بنابراین مهندسان و برنامه‌نویسان سیستم‌عامل‌های گوناگون با ساخت و پرداخت آنتی‌ویروس‌های نیرومند و زیرک از امنیت کاربران فضای وب پاسداری می‌کنند و دیواری استوار و سترگ در برابر هکر‌ها و جاسوسان می‌کشند تا حریم خصوصی مردمان را پاسبان باشند.

بیشتر بخوانید:  مدیا؛ تصاویر برگزیده‌ شبکه‌های اجتماعی (3 اسفندماه 96)

اگر می‌خواهید بهترین آن‌ها را داشته باشید، به اینجا بروید.


آپدیت تلفن همراه

با این‌که بعضی از به‌روزرسانی‌ها بیش‌تر مخرب هستند، لکن دسته‌ای از آن‌ها برای موبایل‌های هوشمند ضروری‌اند و حتما حتما بایستی از این طور آپدیت‌ها بهره ببریم. چون‌که سازنده با ارائه‌ی این به‌روزرسانی‌ها، حفره‌های امنیتی خود را از بین می‌برد و نرم‌افزار گوشی را بهبود می‌بخشد.

به این ترتیب، هکرها و افراد مختلف قادر نیستند به این راحتی‌ها به اطلاعات درون هندست دسترسی پیدا نمایند.

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

پست‌های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید