حیوان‌ یا ربات؟ مسئله این است!

با این‌که تکنولوژی‌ هنوز آن‌چنان که باید و شاید رشد نکرده، لکن بازهم پیشرفتش قابل تحسین است و می‌توانیم خیلی از محصولات را بسازیم. کالاهایی که پیش از این‌ها وجود و تولیدشان امری غیرممکن تلقی می‌شد و فقط در رویاها حضور فعالی داشتند! حتی نمی‌توان زندگی را بدون گجت‌ها تصور نمود. این وسایل اعمال مختلفی انجام می‌دهند و سبک زندگی‌ها را تغییر داده‌اند.

حالا می‌خواهیم به شاهکارهای بشر نگاهی بیندازیم. در اصل ربات‌ها، مجموعه‌هایی از فن‌آوری‌های زیاد و گران‌قیمت‌اند. این قطعات گردهم می‌آیند تا مثلا بازویی تکان بخورد. در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید تا با حیوان‌‌هایی عجیب‌وغریب آشنا شوید!


کانگورو

حیوان

با پرشی قدرت‌مند می‌تواند حرکاتی مثل کانگورو داشته باشد که با نمونه‌ی اصلی، مو نمی‌زند. انگار کمپانی FESTO یک های-کپی را روانه نمایشگاه‌ها و کنگره‌ها کرده که چشمان همگان را جذب می‌نماید. همان‌طور که در عکس فوق می‌بینید، شکل و شمایل خیلی عجیب به نظر نمی‌رسد و سریعا با ایشان دوست خواهیم شد! دم ربات به گونه‌ای دیزاین شده در بعضی از شرایط تعادل را حفظ کند و خدایی ناکرده کانگوروی دوست داشتنی نقش زمین نگردد. پرش دست‌رنج سازنده با کمک عمل فرود امکان‌پذیر خواهد شد. در این موقعیت، ربات حیوان‌مانند نیرویی ذخیره می‌کند و سپس آن را برای تیک‌آف بهره می‌برد.

سنسورهای متعددی در قسمت جلویی کانگوروی گنجانده شده‌اند تا گزارش‌هایی از محیط بدهند و دستگاه را از خطرات پیش‌رو آگاه سازند. عمل راه رفتن به‌صورت طبیعی انجام می‌گیرد و به هیچ وجه کند و حوصله سربر نیست. با یاری فن‌آوری‌ شبکه‌ی عصبی حیوان مذکور می‌تواند تعامل خوبی با المان‌های اطراف خودش داشته باشد و داده‌ها را تجزیه و تحلیل کند. نیروی اصلی هم به این زودی‌ها تمام نخواهد شد و کانگورو روزها کاربر را همراهی می‌کند.

یادت نره اینو بخونی!  بهترین اسپیکرهای بلوتوثی در رنج قیمتی زیر 300 هزار تومان (آبان‌ماه 96)

سنجاقک

حیوان

سنجاقک‌ها یکی از حشرات محبوب به شمار می‌آیند و نسبت به هم‌خانواده‌های زشت‌ و کریه‌شان، از زیبایی بیش‌تری برخوردارند. به همین دلیل، شرکت FESTO به فکر ساخت یکی از همین‌ها البته با فلز و چیپ‌ها نمود. با کنترلر قادرید ربات را کنترل کنید و آن را در فضایی آزاد به پرواز درآورید. عمر باتری راضی‌کننده و مدت‌زمان زیادی به شما خواهد ماند. وزن کم و ابعاد مناسب موجب شده تا این ربات در نوع خودش (منظورمان پهپادهاست) کم‌نظیر باشد و با این شکل و شمایل، نظرهای همگان را جلب نماید.

تمام قطعات با نهایت دقت کار می‌کنند. این به خاطر باکیفیت بودن‌شان و مونتاژ خوب آن‌هاست. مهندسان FESTO رباتی طراحی کرده‌اند که خیلی راحت در هوا شناور می‌شود و مانند سنجاقک‌های دنیای واقعی اطراف شما می‌پلکد!


خفاش

حیوان

خفاش‌ها حیواناتی هستند که در درون غارها زندگی را می‌گذرانند و از روشنایی روز بی‌زارند. بعضی از آن‌ها سعی می‌کنند خون دیگر موجودات را بمکند و مایه‌ی حیات‌شان را نوش‌جان نمایند! اما این خفاش شرکت FESTO کمی فرق دارد. نه خون کسی را از بدنش بیرون می‌کشد و نه از روشنایی بدش می‌آید. دقیقا بالعکس. با شما دوست خواهد شد و در روزهای آفتابی به پرواز درمی‌آید.

شکل ربات مانند نمونه‌ی واقعی‌اش دیزاین شده و کم‌و‌بیش تفاوتی ندارد. با همان مکانیزم بال‌هایش را به حرکت وا می‌دارد و خوش‌بختانه از باتری بادوامی سود می‌گیرد. سیستم پیشرفته خفاش، حرکت‌ها و موقعیت‌ها را تشخیص‌ می‌دهد و از موانع دوری می‌کند.

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.