تک‌فکت؛ با دنیای تکنولوژی کشور ترکیه آشنا شوید

کشورها بدون اقتصاد قوی کم‌کم در طبقه‌ی جهان سوم جای می‌گیرند و نمی‌توانند در سطح بین‌المللی حرفی بزنند. برای همین، کشورها سعی می‌کنند که پذیرای کارخانه‌ها و کمپانی‌های زیادی باشند. در اصل این‌ها هستند که چرخ‌های اقتصاد کشور را به حرکت وا می‌دارند. تمام خطه‌ها قصد دارند مردم از سرویس‌های بومی بهره ببرند و نگذارند دیگر کشورها نفوذ داشته باشند. در مطالب تک‌فکت دقیقا دنبال چنین چیزهایی هستیم. تا الان به مکان‌های مختلف دنیا سفر کرده‌ایم با حال و هوای تکنولوژی‌ در آن‌ها آشنا شده‌ایم.

در حال حاضر، می‌خواهیم به یکی از کشورهای دوست و همسایه مراجعه کنیم. پس در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید…


نوزدهمین مورد؛ ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای پیشرفته‌ی منطقه و خیلی خوب توانسته از صنعت توریسم پول دربیاورد. برخلاف ما، ارزش این بخش را درک نموده و سالانه کمپین‌های تبلیغاتی بزرگی، برای نشان دادن خود به جهانیان راه‌اندازی می‌کند. ترکیه از همان قدیم هم اروپا را به آسیا پیوند داده بود و یک‌جورایی وسط این ۲ قاره واقع گشته. صحبت از گذشته شد. کشور مذکور تاریخ پرافتخار و مملواز فراز و نشیب‌هایی دارد و یکی از مناطق باستانی دنیا به حساب می‌آید.

این بحث را کنار بگذاریم. ما بیش‌تر به قسمت تکنولوژیکی ماجرا علاقه‌مندیم. پس بیایید به آن بپردازیم.


Vestel

کمپانی نام‌برده با ساخت وسایل خانه، لوازم مصرفی الکترونیکی و دیگر کارها سرش را گرم کرده است. برند جوونی به شمار نمی‌آید و از دهه‌ی ۸۰ میلادی و قرن بیستم مشغول به انجام اعمالی بوده. بی‌شک و تردید Vestel یکی از شرکت‌های بزرگ و عظیم ترکیه محسوب می‌گردد و حدود ۱۵ هزار نفر کارمند، گواهی بر درستی این حرف‌اند. جالب است بدانید ارزش برند تقریبا ۵ بیلیون لیر و چرخ‌های اقتصاد خطه را می‌گرداند!

یادت نره اینو بخونی!  تک‌فکت؛ با دنیای تکنولوژی کشور مکزیک آشنا شوید

لوازم خانگی Vestel با نهایت کیفیت تولید می‌شوند و برای همین، شرکت قادر است در این بازار پرتلاطم به حیاتش ادامه دهد و در اروپا نیز نام‌آشنا گردد.


Arçelik

انگار کمپانی‌های سازنده‌ی لوازم خانگی هوشمند و عادی نمی‌خواهند دست از سرمان بردارند! چراکه Arçelik هم دقیقا این کار را انجام می‌دهد و سال‌های بسیاریست که در مارکت پرجنب‌و‌جوش باقی مانده و هنوز نفس می‌کشد. هم‌اکنون بیایید به تاریخچه‌ی شرکت نگاهی بیندازیم. در اواسط دهه‌ی ۵۰ میلادی، برند ترکی فعالیتش را آغاز نمود و حرفه‌ای وارد بازار شد. آن زمان رقابت کمی وجود داشت و تنها چند اسم دیده می‌شدند. اما Arçelik خوب می‌داند که اوضاع تغییر کرده است.

خوش‌بختانه برند ترکی فقط در قسمت لوازم خانگی فعالیت ندارد و در عین حال، به تولید قطعات الکترونیکی ریزه‌میزه هم می‌پردازد.


Aselsan

کمپانی مذکور حداقل برای ترکیه بسیار مهم است. چون‌که به طراحی نرم‌افزارهای امنیتی و پلت‌فرم‌های امن مشغول است و مهارت زیادی در برنامه‌نویسی اپ‌ها دارد. هم‌چنین در قسمت الکترونیک هم فعالیت می‌کند و کارش را در سال ۱۹۷۵ و شهر آنکارا آغاز نموده‌. البته بخشی از اقتصاد کشور هم روش شانه‌های پرقدرت این شرکت هست. از آن‌جا که حدود ۱ بیلیون دلار ارزش پیدا کرده و تقریبا ۵۰۰۰ هزار کارمند دارد.

Aselsan با ارتش کشور هم همکاری می‌نماید و وسایل آن‌ها را از هر خطری دور می‌دارد. نمی‌گذارد هکرهای جاسوس اطلاعات فوق سری را لو بدهند و به آن دسترسی داشته باشند.

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.