تک‌اسپرت؛ آیا هوش مصنوعی فوتبالیست‌ها را تهدید می‌کند؟

ورزش چیزیست که در این سال‌ها کم‌و‌بیش از یاد رفته است. با پیشرفت تکنولوژی‌ها، دیگر ترجیح می‌دهیم، روی کاناپه و با موبایل‌مان وقت‌ خود را بگذرانیم و کم‌تر فعالیت داشته باشیم. این، تبعاتی درپی دارد که شاید الان و شاید هم سال‌های بعد سر‌و‌کله‌اش پیدا شود! به‌واقع، اسمارت فون‌ها نمی‌گذارند از جای‌مان تکانی بخوریم و در فضای باز به گردش برویم. ولی فن‌آوری آن‌چنان هم که فکر می‌کنیم، بد نیست و خودش کمرهمت بسته تا در ورزش کردن به ما (با روش‌های گوناگون) کمک کند.

در بخش «تک‌اسپرت» به قسمت‌هایی می‌پردازیم که دنیای ورزش و تکنولوژی باهم پیوند می‌خورد و چیزهای فوق‌العاده‌ای را می‌سازند. این سری از مطالب، هر سه‌شنبه ساعت ۱۹:۳۰ منتشر می‌شوند تا در اختیارتان قرار گیرند. این مطالب برای آن دسته از افراد تولید و تهیه‌ شده که به جهان اسپرت علاقه‌مندند و هم کمی مایلند از فن‌آوری بدانند. پس اگر عاشق ورزش و تکنولوژی‌های نوین هستید، در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید…


فوتبالیست‌ها باید نگران AI باشند؟

هوش مصنوعی چیزی شبیه یک شمشیر دولبه است‌. هم می‌تواند کلی خوبی برای‌مان داشته باشد و کیفیت زندگی‌ها را بهبود ببخشد، و هم می‌تواند معادلات را به‌هم بریزد و انسان را منقرض سازد! برای همین، بعضی‌ها، از این تکنولوژی‌ بیزارند و برخی هم با آغوشی به باز به استقبال آن می‌روند. فرقی نمی‌کند که فیدبک‌ها چه باشد، تنها چیزی که می‌دانیم، این است که هوش مصنوعی هر روز پیشرفت می‌کند و کسی هم جلویش را نمی‌گیرد. اصلا نمی‌‌توان جلویش را گرفت. چراکه همین حالا، موبایل‌ها – این وسایل محبوب که دست بزرگ و کوچک است – به AI مجهز هستند و شاید زندگی بدون آن، غیرممکن به نظر بیاید.

یادت نره اینو بخونی!  تک‌‌اسپرت؛ با کامپیوتر کوچک Wahoo آشنا شوید!

بگذارید یک مثال بزنیم. سرویس جی‌میل که با آن خو گرفته‌ایم و به چم‌و‌خم‌هایش آشنا شده‌ایم، با یادگیری ماشینی – زیرمجموعه‌‌ی هوش مصنوعی کار می‌کند و ایمیل‌ها را دسته‌بندی می‌نماید. این فن‌آوری چه تهیدی برای فوتبالیست‌ها ایجاد می‌کند؟

وقتی یک ربات بتواند سخت‌ترین مسائل ریاضی را حل کند، در خیابان‌ها به بهترین نحو ممکن رانندگی نماید، افراد مختلف و‌ حرکات‌شان را زیر نظر داشته باشد، روان و راحت راه برود و بدود، پس برایش سخت نیست که به زمین سبز فوتبال برود و مثل یک بازیکن حرفه‌ای، به‌دنبال توپ راه بیفتد. همان‌طور که می‌دانید، این کار به تشخیص سریع المان‌ها و وضعیت‌ها بستگی دارد و باید در مدت خیلی کوتاه، بهترین عملکرد را داشته باشید. در واقع، محاسبات پیچیده‌ای در کسری از ثانیه در ذهن انجام می‌شوند تا شما قادر باشید توپ را از کسی بگیرید یا این‌که به جلو پیش بروید. در نتیجه، به سرانجام رساندن این عمل، نیاز به یک قطعه‌ی متفکر و تیزوبز دارد. چندین سال دیگر و با پیشرفت هوش مصنوعی و تکنولوژی سخت‌افزارها، مغزی باهوش و سریع برای ربات‌ها ساخته خواهد شد تا قادر باشد به راحتی (مانند برترین فوتبالیست‌ها) بازی کند.

ولی آیا این نوع از فوتبال، لذت‌بخش خواهد بود؟

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.