بزرگ‌ترین شکست اپل در عرصه‌ تکنولوژی‌!

تکنولوژی‌، فن‌آوری، دانش. 3 کلمه‌ای که دنیا را تغییر دادند و سبب دگرگونی زندگی همگان شدند. حتی جاندارانی به غیر از انسان‌ها! جهان دیجیتال نسبت به سال‌های پیش رشد زیادی پیدا کرده و مدام در حال جنب و جوش است. استارت‌آپ‌های خلاق مدام سعی دارند محصولاتی جدید و تروتازه را به بازار عرضه نمایند و دل و جان کاربران را بربایند.

شرکت اپل یکی از بزرگ‌ترین برندهای فعال در حوزه‌ی فن‌آوری‌ به شمار می‌رود و طبق آمار و ارقام، باارزش‌ترین نیز هست. در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید تا با بزرگ‌ترین شکست این کمپانی آشنا شوید.


دستیارهای مجازی

سال‌ها با سرعت می‌گذرند و دنیای ما هر لحظه در حال تغییر و تحول است. ممکن است همین الان در جهان جنگی دربگیرد و همه‌چیز تغییر نماید. ممکن است ویروسی در کره‌ی زمین پخش گردد و انسان‌های زیادی را به کام مرگ بفرستد. اما بیایید نیمه‌ی پر لیوان را ببینیم.

شاید ثانیه‌ای بعد یک فن‌آوری آینده‌نگرانه از ناکجاآباد پیدایش شود و فقط در عرض چند ماه زندگی‌ها را دگرگون نماید. شاید هم‌اکنون دانشمندان راه درمان سریع و ارزان سرطان و دیگر بیماری‌ها را بیابند. شاید…

هوش مصنوعی می‌خواهد هرچه بیش‌تر در زندگی امروزه ما نفوذ پیدا کند و کارها را برای‌مان سریع‌تر به سرانجام برساند.ضعف اصلی اپل هم دقیقا در این بخش هست. هنوز آن‌طور که باید و شاید نتوانسته نرم‌افزار هوش مصنوعی خوبی را عرضه نماید و یادگیری ماشینی و یادگیری ژرف را به سطح بالایی برساند. اما این را از کجا فهمیده‌ایم؟ بدتربن محصول اپل در چنین حوزه‌ای چیست؟ اپل چه خدمتی را پایین‌تر از رقبا به کاربران خودش عرضه می‌کند؟ این‌ها، همه‌ی سوالاتیست که به ذهن هر کسی خطور می‌نماید. حالا بیایید به پاسخ‌‌ بپردازیم و کمی سیب گاز زده را نقد کنیم!

یادت نره اینو بخونی!  اخبار امروز؛ از رانندگان اوبر تا مرکز آپدیت!

دانش AI؛ شکستی بزرگ

همه‌چیز از آن‌جایی شروع می‌شود که کاربران انتظاراتی بزرگ از شرکت‌های بزرگ داشته باشند. (ناسلامتی اونا جزء بهترین‌های دنیا هستند و باید کارهای عظیم و چشم گرد کنی انجام دهند!) اپل هم برای رفع نیاز مشتری‌های خود،یک دستیار مجازی به‌نان سیری (Siri) را چند وقت پیش معرفی نموده که با علم هوش مصنوعی برخی از اعمال را انجام می‌دهد.

در اوایل یک قابلیت جذاب و سرگرم‌کننده به حساب می‌آمد، لکن رقبا این مسئله را جدی گرفتند. دیگر دستیاران صوتی یک اینترتیمنت نیستند و به چیزی جداناشدنی از اسمارت فون‌ها بدل گشته‌اند. همین عامل موجب گشت تا پیشرفت کنند و به‌طور قابل توجهی باهوش شوند. ولی سیری مدت‌هاست که گوی رقابت را از دست داده و در پایین‌ترین سطح خدمات را ارائه می‌دهد.


رقیبان قدرت‌مند سیری

بی‌شک علت ناموفق بودن سیری، دستیارهای دیگر هستند که دل و جان همگان را ربوده‌اند و نمی‌گذارند دستیار مجازی اپل خیلی خوب بدرخشد. گوگل اسیستنت (که به قول بسیاری بهترین و باهوش‌ترین دستیار صوتی است) اولین رقیبت است. این برنامه قادر است رابطه‌ی خوبی با شما داشته باشد و طیف گسترده‌ای از کارها را به سرانجام می‌رساند. فقط کافیست لب تر کنید و‌ دستور دهید. ایشان سریع صدای صاحب خودش را می‌شناسد و پاسخ می‌دهد.

پس بزرگ‌ترین شکست اپل، محصول خودش است. این شرکت معروف و محبوب توانسته در قسمت هوش مصنوعی مانند ستاره‌ای جلوه‌ کند و در تامین نیاز کاربران ناتوان است. البته (شاید) این موضوع در آینده تغییر کند. چه کسی می‌داند؟!

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.