بررسی و نقد اپلیکیشن ستاره‌ شناسی اندروید Stellarium Mobile: شوریده‌ای کیهانی

جهانی که در آن زندگی می‌کنیم بسیار بسیار بزرگ و بی‌پایان است. از لحظه‌ی مهبانگ در حدود 13.8 میلیارد سال پیش، برابر با دیدگاه غالب دانشمندان و ستاره‌شناسان‌، گیتی در حال گسترش و باد شدن است و کهکشان راه شیری یکی از چند صد بیلیون کهکشان موجود در هستی به شمار می‌آید. کهکشان ما دارای 400 بیلیون ستاره است که بیش‌تر آن‌ها دوتایی و گاهی سه‌تایی هستند  و سیاره‌هایی به گرد بعضی از آن‌ها می‌چرخند.

از این همه، سامانه‌ی خورشیدی با هشت سیاره‌اش در یکی از بازوان بیرونی راه شیری به دور سیاه‌ چاله‌ی عظیم مرکز آن با شتاب می‌گردد و زمین تنها سیاره‌ی شناخته شده‌ که زندگی در آن می‌جوشد و با گونه‌های زیستی و جانوری‌اش بی‌همتاست.

با کوچه‌تک باشید تا برگی کوچک از کتاب سترگ آفرینش را بگشاییم.


درباره:

اپ استلاریوم با برخورداری از توانمندی‌های بی‌شمار دریچه‌ای را سوی آسمان لاجوردی بالای سرمان باز و هم‌چون برادر خوانده‌اش در سیستم‌عامل ویندوز، چراغی از دانش را برای کاربر روشن می‌کند.

در آغاز نام شهر یا محل خود را در برنامه بیابید و یا با یاری جی‌پی‌اس گوشی، مختصات جغرافیایی محل زندگی شما به نرم‌افزار داده می‌شود تا طلوع و غروب خورشید، ماه و دیگر سیاره‌های هم‌سایه با آن هماهنگ گردد. چشم انداز برنامه را می‌توانید باغی از درختان تناور، جنگلی پوشیده از برف، سطح بی‌کران اقیانوس و رویه‌ی گازی شکل بالای جو سیاره‌ی کیوان برگزینید.


زمان و تاریخ برنامه را به سال‌ها، سده‌ها و هزاره‌های پیش و پس ببرید تا دگرگونی چینش ستارگان را در آسمان آشکارا ببینید و از صور فلکی در هم ریخته شگفت زده شوید و می‌توانید زمان تقریبی گرفت خورشید و ماه در گذشته‌ و آینده‌های نزدیک و دور را به درستی در آورید. با جست‌وجو در اپلیکیشن با تصویر‌های با کیفیت و خیره‌کننده از کهکشان‌ها، سحابی‌ها و خوشه‌های ستاره‌ای پر آوازه دست یابید و با زوم کردن روی آن‌ها به‌ ویژه اجرام نزدیک‌تر چون قمر زمین، بهرام و ناهید به یک شادی درونی برسید.

یادت نره اینو بخونی!  واکاوی در هواشناس Weather & Widget Weawow: خاله ریزه!

کاربر می‌تواند برای پیشگیری از آزار چشم خود، با خواست اپ نور آبی صفحه نمایش دستگاه را فیلتر و به رنگ قرمز در آورد، هم‌چنین از موقعیت ماهواره‌های مخابراتی و پژوهشی که به دور زمین در گردشند، آگاهی پیدا کنید و 88 صورت فلکی را با اسم و رسم ببینید.


از تب پایین صفحه و لمس آیکون‌های دل‌خواه دید خود را از آسمان پر ستاره سازماندهی کنید.

برتری‌ها:

– محیط کاربری ساده و یکنواخت در کنار گرافیک به اندازه

– با تاریخچه‌ای از تقویم ملل و فرهنگ‌های مختلف در دوران باستان و عصر حاضر آشنا شوید

– با دقت بسیار زیاد از آغاز و پایان هر ماه قمری مطابق با محل خود باخبر شوید

– از اطلاعات اختر فیزیک نزدیک به 600 هزار ستاره دیدن نمایید

کاستی‌ها:

– برنامه تنها با زبان انگلیسی سازگار است

– عکس‌های درون برنامه از فضای بین ستاره‌ای، گاهی به یک یا دو دهه‌ی پیش می‌رسد و به روز رسانی نشده است


در پایان:

نرم‌افزار با گنجایش به نسبه کم و داده‌های بسیار، برای کسانی که به دانش کیهان و اختر شناسی علاقه دارند چه مبتدی و چه آماتور، کمک شایانی می‌کند.

با شناخت هستی و آن چه در اوست به بزرگی، توانایی و دانایی کردگار خود پی ببرید و هر دم سپاس‌گزار دهش‌ها‌ی او باشید.


پارسا گرشاسب
به خواندن کتاب و دیدن سینمایی علاقه‌مند هستم، درون‌گرا و با تکنولوژی میانه‌ی خوبی دارم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.