بررسی نرم افزار زیج ستارگان Mobile Observatory: دریچه‌ای نو به سوی آسمان دانش

نوع بشر از روزهای زایش تا مرگ بارها و بارها به آسمان بالای سر خود با نگاهی حسرت‌آمیز و شگفت‌آور؛ ژرف اندیشیدن و گاهی گذرا رد شده است. او میل زیادی به کشف نادانسته‌ها‌ی فضای بی‌کران دارد و می‌خواهد بداند آن بالاها چه خبر است؟! و آن جاها چه می‌گذرد؟! و چه بسا در این بین گروهی به پرستش خورشید و دیگر ستارگان روی آورده‌اند؟! زمان خورشید یا ماه گرفتگی به جادو و افسون روی آورده‌اند و آن را نشانه‌ی خشم خداوند پنداشته‌اند. حال اگر می‌خواهید از این وادی خلاص شوید و پاسخ پرسش‌های فراوان خود را بدانید. با  کوچه‌تک همراه باشید.


درباره: صفحه‌ی نخست اپ به 18 بخش برابر تقسیم شده است و برای شروع موقعیت فعلی خود را بر پایه‌ی طول و عرض جغرافیایی به دستگاه دهید و یا می‌توانید از سرچ بار نام شهرتان را پیدا کنید و یا کار همیشگی را انجام دهید، یعنی جی‌پی‌اس دستگاه‌تان را روشن کنید. در نرم‌افزار رویدادهای نجومی مانند کسوف و خسوف و زمان دقیق طلوع و غروب ستارگان بلند بالای آسمان و صورت‌های فلکی و جایگاه‌شان را می‌توان مشاهده نمود.


زمان دو اعتدال بهاری و پاییزی و انقلاب‌های تابستان و زمستان تا سال ۲۰۱۹ میلادی با وسواس مطابق بر ساعت محلی محاسبه شده است و می‌توانید از تولبار پایین صفحه زمان را برحسب ساعت و روز و ماه یا با تغییر تاریخ به دل‌خواه جلو و عقب کشید.

یادت نره اینو بخونی!  جستاری در بازی تخته‌ای Chess Free: کهن‌زاد!

با دقت فراوان زمان تولد ماه نو و پدیدار شدن آن در افق ناظر را از بخش دیدار آسمان نرم‌افزار دید و در قسمت زنده (live ) با حرکت وضعی زمین آرام چرخید.


به یاری اپ سیاره‌های هشت‌گانه سامانه‌ی خورشیدی و قمرها‌ی آن با بزرگ‌نمایی خوبی چند برابر می‌شوند طوری که چشم قهوه ای رنگ مشتری را می‌توان آشکارا دید. دو بخش جداگانه درباره‌ی دو سیاره‌ی بزرگ، یعنی کیوان و هرمز همراه با قمرهایشان در نظر گرفته شده و دو بخش هم مربوط به خورشید و ماه زمین است. در نرم‌افزار با خوشه‌های ستاره‌ای و سیاره‌ی کوتوله، پلوتون وسیارک‌ها آشنا می‌شوید و درباره‌ی آن‌ها به اطلاعات بسیاری دست پیدا می‌کنید و نکته‌ی جالب برای مسلمانان، اوقات شرعی به افق هر شهری در دید و همین‌طور زمان گرگ و میش و مقارنه‌ی سیارات درونی سامانه‌ی خورشیدی در تب  رخداد‌ها و تب شفق قابل ملاحظه است. برای رسیدن به آرزوی دیرین انسان که پرواز در آسمان بود، نزدیکی بیش‌تر، پرتاب پرتوهای گامای برخی از ستاره‌های دو‌تایی نوترونی و تا رمبش غول‌های سرخ به درون‌شان، این اپ را دانلود کنید و لذت ببرید!


پارسا گرشاسب
به خواندن کتاب و دیدن سینمایی علاقه‌مند هستم، درون‌گرا و با تکنولوژی میانه‌ی خوبی دارم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.