اندروید Pie؛ امنیت در حد آی‌اواس؟!

اندروید. یک سیستم‌عامل مخصوص دستگاه‌های قابل حمل. براساس لینوکس و متن‌باز (Open-Source). پلت‌فرمی برای توسعه‌دهندگان خلاق و کوشا. سال 2018 شروع شده و زمان آن رسیده تا گوگل از نسخه‌ی جدید این اواس پرده بردارد. از چند وقت پیش، شایعات در مورد اندروید جدید آغاز گشته و گمانه‌زنی‌ها در رابطه با نام آن رونق گرفته است. اوایل فکر می‌کردیم، اندروید 9.0 با کد پی معرفی می‌گردد. همان عدد مشهور و محبوب که خیلی به ایشان ارادت داریم! لکن بعدا دریافتیم که این غیرممکن است و حتما بایستی نام یک شیرینی خوشمزه باشد! پس نام احتمالی «پای Pie» خواهد بود.

در حال حاضر و با توجه به این‌که به مراسم I/O گوگل نزدیک شده‌ایم، حدس‌ها و اخبارها حول‌محور اندروید جدید بالا گرفته. در ادامه می‌خواهیم به یکی از آن‌ها بپردازیم. پس با کوچه‌تک همراه باشید…


اندروید Pie؛ شکوه و جلال امنیت!

یک ویژگی آی‌اواس را همه‌ی افراد دوست دارند. قابلیتی که بسیار ضروری است و نبود کم‌و‌بیش آن در دنیای اندروید به‌شدت حس می‌شود. امنیت! بلی. همان‌طور که می‌دانید پلت‌فرم اپل با انواع الگوریتم‌ها برای محافظت از گوشی تلاش می‌کند و حتی نمی‌گذارد با دیوایس‌های متفرقه به انتقال اطلاعات بپردازید. همچنین این سیستم‌عامل امکان نصب اپ‌های مشکوک و خطرناک را به کاربر نمی‌دهد و بیش‌تر تاکید دارد تا از فروشگاه اپ اختصاصی برنامه مورد نظر را دانلود نمایید. این همان چیزیست که هم بعضی اوقات گریبان‌گیر آدم و بیش‌تر زمان‌ها سودمند است. لکن اندروید فعلی این شکلی نیست و برای همین، بدافزارها و ویروس‌ها این میزبان را انتخاب می‌کنند. ولی همه‌چیز قرار است تغییر کند…

یادت نره اینو بخونی!  بررسی نرم‌افزار پیام‌رسان Telegram X: قدم نورسیده مبارک!

دگرگونی؟!

طبق اخبار و گزارش‌ها، اندروید Pie امنیت بالایی خواهد داشت و دیگر به این راحتی‌ها قابل نفوذ نیست. اما چطور و چگونه؟ این مهم کم‌کم محقق می‌یابد. به تازگی اطلاعاتی از این نسخه‌ی اندروید به بیرون درز کرده که حاکی‌ از آن‌اند که سیستم‌عامل‌ گوگل فعالیت‌های مشکوک اپلیکیشن‌ها را ردیابی می‌کند و دسترسی آن‌ها را برای ضبط صدا و عکس‌برداری را باطل می‌نماید. بی‌شک این موفقیت بزرگی به حساب می‌آید و قدم مهمی برای اجرای درست و حسابی حریم خصوصی است.

از طرفی گوگل‌پلی هم از نرم‌افزارهای مخرب در حال پاک شدن است و چندی پیش حدود 700 اپلیکیشن‌ حذف گشته‌اند. حتی ممکن است در آینده تعداد بیش‌تری اپ از بین بروند و دیگر در صفحات فروشگاه گوگل موجود نباشند. به این ترتیب، اگر از سرویس غول موتورهای جست‌وجوگر بهره ببرید، مشکلی برای اسمارت فون یا تبلت‌تان به وجود نمی‌آید و می‌توانید ماه‌ها از آن بهره ببرید.


پیشرفت چشم‌گیر یا برابری با رقیب؟

اکنون این سوال در ذهن‌ها پدیدار می‌گردد که این امنیت پیشرفت به حساب می‌آید یا تازه هم سطح شدن با رقیب؟ احتمالا جواب سوال مورد دوم باشد. اما باز هم نمی‌توان به راحتی از کنار این امنیت وسوسه‌انگیز به سادگی گذشت. با خریدن دستگاه‌های جدید اندروید و استفاده از آنان، می‌توانیم گوگل را تشویق به انجام بهبودهای بیش‌تری نماییم تا محبوب‌‌ترین سیستم‌عامل‌ جهان (البته با کمی اغماض)، تودل‌بروتر شود!

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.