شروع عملیات ساخت آینه شماره 5 تلسکوپ بزرگ ماژلان

ساخت تلسکوپ بزرگ ماژلان طبق برنامه پیش می رود. مهندسین در آزمایشگاه آینه فریس، در دانشگاه ایندیانا، قالب گیری آینه اصلی شماره 5 را آغاز کردند.

در این تلسکوپ عظیم 24.5 متری هفت عدد از این آینه های 20 تنی 8.4 متری بکار گرفته شده است. این تلسکوپ دقتی معادل 10 برابر تلسکوپ مشهور هابل را خواهد داشت.

تفت آرماندرف معاون مدیرکل و عضو هیأت امنای موسسه تلسکوپ ماژلان در این باره می‌گوید: «ساخت بزرگترین تلسکوپ دنیا تلاش حیرت انگیزی می‌طلبد. تاکنون پروژه‌ای (علمی) در این سطح و به این بزرگی که بودجه آن به تمامی توسط بخش خصوصی تأمین شده باشد، هیچ کجا نداشته‌ایم.»

آرماندرف که یک دانشمند ستاره شناس و رئیس رصد خانه دانشگاه تگزاس است، در ادامه بیان می‌کند: «امروز یکی دیگر از پله‌های سرنوشت ساز این پروژه با موفقیت طی شد و امیدواریم با استفاده از توانایی‌ها و دانش مهندسین، تکنسین ها و مدیران خود همین طور بقیه مسیر ساخت این رصدخانه بزرگ را ادامه دهیم.»

مراحل طولانی ساخت

فرایند ساخت اینه با ریختن حدود 20 تن شیشه برم سیلیکا، در یک قالب چرخان مخصوص به شکل کندوی عسل و گرم کردن آن تا دمای 1165 درجه آغاز می شود. این پروسه تا ذوب شدن شیشه حدود چهار ساعت طول می کشد.

و تازه کار شروع شده است. این شیشه باید تا سه ماه همین طور داخل کوره چرخان بماند تا کم کم خنک شود. بعد عملیات شکل دهی شیشه شروع می‌شود که در آن سطح شیشه باید تا دقتی معادل 10 نانومتر یعنی ضخامت یک لایه اتم شیشه، آماده سازی و تکمیل شود.

اگر فکر می کنید که جریان ساخت این آینه خیلی زمان بر است و صبر ایوب می طلبد، درست فکر کرده اید. رابرت شلدون که مدیر عامل این پروژه است، می گوید :«کل این فرآیند چند سال طول می کشد.

ساخت آینه 1 به پایان رسیده و در انباری نزدیک فرودگاه تاکسون نگهداری می شود. آینه های 2 تا 4 در مراحل مختلف ساخت هستند.

چشمی بزرگ رو به آسمان

این آینه ها بعد از تکمیل راهی آمریکای جنوبی می شوند، یا دقیقتر به کمپانا در شمال شیلی ارسال می‌شوند تا در ساخت رصدخانه یک میلیارد دلار ی GMT استفاده شوند.

یادت نره اینو بخونی!  اندروید Pie؛ امنیت در حد آی‌اواس؟!

فعلا برنامه این است که این رصدخانه کار خود را تا سال 2023  باچهار آینه از هفت آینه شروع نماید. در مراحل اولیه، کلی کار تست و کالیبراسیون باید انجام شود؛ ولی دانشمندان امیدوارند همزمان به کارهای علمی بزرگ هم بپردازند.

پت مک کارتی که معاون عملیات و ارتباطات خارجی پروژه GTMO است می گوید :«با همین چهار آینه هم بزرگترین تلسکوپ دنیا هستیم، دو برابر رقیب بعدی. در آن وضعیت به قسمت قابل توجهی از قابلیت‌های تلسکوپ نهایی دست پیدا می‌کنیم.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود تا سال 2025 هر هفت آینه تلسکوپ عملیاتی خواهند شد و تا دهه‌ها به رصد آسمان خواهند پرداخت. به گفته شلدون، عمر طراحی شده این تلسکوپ 50 سال است و طی این مدت دائما با تکنولوژی‌های نوین بروز رسانی خواهد شد.

مأموریت‌های تلسکوپ ماژلان

این تلسکوپ بعد از شروع به کار، مأموریت‌های هیجان‌انگیز زیادی دارد که باید انجامشان بدهد. از جمله کشف سیاره‌های فراخورشیدی تازه. این تلسکوپ این قدر قدرت دارد که بتواند حتی جو سیاره‌های خارجی نزدیکتر را هم بررسی کند و به دنبال نشانه‌های وجود حیات در آن‌ها بگردد. GMT به محققان امکان خواهد داد تا به بررسی اولین کهکشان‌ها بعد از انفجار بزرگ (بیگ‌بانگ) بپردازند و خواص و طبیعت اسرار‌امیز ماده تاریک و انرژی تاریک را مورد کنکاش قرار بدهد.

همیشه … راهی به سوی ناشناخته‌ها هست. و کشف و پیمودن این راه از همه چیز هیجان‌انگیزتر است.

شلدون می‌گوید: «آن وقت، اتفاق‌هایی سر راهمان قرار می‌گیرند که اصلا پیش‌بینی‌شان هم نکرده‌ایم.

GMT تنها تلسکوپ عظیمی نخواهد بود که به چنین تحقیقاتی دست خواهد زد. دو تلسکوپ بزرگ دیگر در همان بازه زمانی قرار است افتتاح شوند:‌ یکی تلسکوپ بسیار بزرگ اروپایی که آن هم در کوهستان آند شیلی نصب می‌شود، و دیگری تلسکوپ سی‌متری که در قله آتشفشان مائونا کی در هاوایی نصب خواهد شد. البته این آخری اما و اگر دارد: به این شرط که تظاهرات و اعتراضات باعث تعطیلی پروژه نشوند.


منبع: SPACE

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.