آیا یادگیری عمیق ما را نابغه می‌کند؟

انسان‌ در حال ساخت تکنولوژی‌های جدیدی است تا زندگی، راحت‌تر و بدون استرس شود. به‌طور کل، فن‌آوری اطلاعات می‌خواهد به بشریت عمری طولانی اعطا نماید و تمام کارها را به‌دست ربات‌های بخت‌برگشته بسپارد. وسایلی که بسیار باهوش هستند و به‌زودی جای آدمی‌زاد را پر می‌کنند. همین الان هم این قطار شر‌وع به حرکت کرده. هوش مصنوعی در سخت‌ترین بازی‌ها ما را شکست می‌دهد. تمرین دادن این پلت‌فرم تنها چند دقیقه طول می‌کشد، در حالی انسان‌ها باید سال‌های متمادی تلاش نمایند تا به درجه‌ی بالایی دست یابند.

حالا می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که آیا یادگیری عمیق (که زیرمجموعه‌ی هوش مصنوعی به شمار می‌رود) می‌تواند ما را نابغه کند؟ در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید…


پرسش‌های متوالی!

عصر حاضر را موبایل‌ها و دستیاران مجازی فرا گرفته‌اند و در همه‌جا حضور دارند. موتورهای جست‌وجوگر هم به کمک‌مان می‌آیند تا جواب هر سوال را بیابیم و هیچ‌موقع نادان نباشیم. بیش‌تر این دیوایس‌ها و خدمات با یادگیری عمیق به سوالات پاسخ می‌دهند و نتایج بهتری را به نمایش می‌گذارند. با گذشت زمان، اسمارت فون‌ها (یا هرچه که اسم‌شان را خواهند گذاشت) دم‌دست‌تر خواهند شد و شاید با یک نگاه، پاسخ پرسش‌تان را بدهند. بدین صورت، همگان نابغه خواهند شد و جواب اکثر سوال های جهان را می‌دانند!


ادغام گوشت‌ و‌ پوست با سیلیسیم و پلاتین!

این مسئله مطرح است که اگر بشر می‌خواهد در آینده‌ای بسیار دور زنده بماند و از شر ربات‌های باهوش نجات یابد، باید با ماشین ادغام شود. این طوری، هم می‌توانیم عمر بیش‌تری داشته باشیم و هم از هوش بالاتری بهره بگیریم. ایلان ماسک (مدیرعامل شرکت تسلا) ایده‌ای را بیان نمود. ایشان اذعان داشت که باید در حاشیه‌ی مغز درگاهی برای کارت میکرو در نظر گرفته شود. اگر این اتفاق به وقوع بپیوندد، دیگر هیچ‌چیزی از یاد نمی‌رود و فقط با اجازه‌ی خودمان می‌توانیم اقدام به بیرون انداختن خاطراتی نماییم. با یادگیری عمیق، انسان به کلاس جدیدی می‌رسد که در آن همه نابغه‌اند. در آن زمان، نیازی به وجود دانشگاه‌ها، دبیرستان‌ها و دبستان‌ها نیست. چراکه تمام افراد جامعه، هنگامی که به علمی نیاز داشته باشند یا بخواهند مسئله‌ای چند مجهولی را حل نمایند، کافیست فایل‌هایی را دانلود در کارت حافظه خود ذخیره نمایند.

یادت نره اینو بخونی!  اخبار امروز؛ از آی‌فون Xs تا ریلیز لانچر یاهو!

البته اینجاست که موضوعی پیش می‌آید. بدن انسان بعد از مدتی نابود می‌گردد و با محیط اطراف واکنش می‌دهد. لکن ماشین‌ها عمر کمی ندارند و قرن‌های زیادی (حتی بدون کم‌ترین مراقبت) در کنجی به زندگی ادامه می‌دهند. اگر بشر با پلت‌فرم‌های یادگیری عمیق پیوند بخورد، پس از مدت زمان مشخصی، کاملا به جسمی فلزی تبدیل خواهد گشت و اثری از قلب و خون در ما دیده نمی‌شود.


نظر شما چیست؟ خوشحال خواهیم شد که نظرتان را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.