آیا هوش مصنوعی ما را تنبل می‌کند؟

هوش مصنوعی (AI). واقعا یکی از دانش‌های محبوب این دوره و زمانه محسوب می‌شود. این فن‌آوری به ما در انجام کارهای مختلفی کمک می‌کند و خواهد کرد. از برداشتن یک لیوان شیشه‌ای گرفته تا مطلع شدن از آب‌و‌هوا. یادگیری ماشینی همان چیزیست که از دهه‌ی 40 میلادی بر سر زبان‌ها بوده و تازه الان، دارد به یک جاهایی می‌رسد.

زمان زیادی از ظهور دستیارهای مجازی نگذشته و این آقایان و خانم‌های محترم فعلا در اول راه به سر می‌برند. اسپیکرهای هوشمند را بیش از پیش در خانه‌ها می‌بینیم و مدام با آن‌ها در حال گپ زدن هستیم‌. برای‌مان موسیقی پخش می‌کنند، جک می‌گویند و بچه‌ها را در نوشتن تکلیف یاری می‌دهند!

اما آیا هوش مصنوعی بشر را تنبل می‌کند؟ در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید…


هوش مصنوعی؛ خطر یا موهبت!

کمپانی‌های بزرگ در صدد این هستند که از هوش مصنوعی در پلت‌فرم‌های خاص خودشان بهره ببرند. فیس‌بوک می‌خواهد اخبار نادرست را از صحیح تشخیص دهد. گوگل قصد دارد تا سایت‌هایی که حق کپی‌رایت را رعایت نمی‌نمایند، از نتایج سرچ حذف (پنالتی) کند. تسلا مایل است در صنعت خودروسازی، یادگیری عمیق (زیرمجموعه‌ی AI) را به کار گیرد و ماشین‌های خودرانی بسازد.

ولی آیا این‌ها انسان را تنبل می‌کند؟ جواب این سوال یک «آری» راسخ و رساست. نه‌تنها هوش مصنوعی، بلکه همه‌ی تکنولوژی‌‌ها دوست دارند سبک زندگی تازه‌ای به بشریت تحمیل کنند و ما را راحت‌طلب و اصطلاحا «خسته!» نمایند. اگر بخواهیم صادقانه سخن بگوییم، باید به خدمت‌تان برسانیم که همین الان هم لایف‌استایل آدمی‌زاد (به‌طور قابل توجهی) تغییر کرده و فکر نکنیم قابل برگشت باشد.

یادت نره اینو بخونی!  اخبار امروز؛ از پیکسل جدید تا نوکیا ۹!

هوش مصنوعی برای تنبل کردن ما از چه روش‌هایی بهره می‌گیرد؟

برای نوشتن تحقیقی، لازم نیست کلی در کتاب‌های مختلف بگردیم و پی‌در‌پی به کتاب‌خانه‌ها سر بزنیم. در عصر حاضر، فقط در عرضه چند ثانیه، مطلب مورد نظر را پیدا می‌کنیم و سپس آن را (به راحتی آب خوردن) کپی‌-پیست می‌نماییم! این همان چیزیست که تکنولوژی‌ و در درجه‌ی بعدی هوش مصنوعی، به‌عنوان یکی از بخش‌های مهم فن‌آوری، به ارمغان آورده.

دیگر لزومی ندارد خودمان موزیکی را پخش کنیم و در بین پلی‌لیست‌مان کلی بگردیم، تنها بایستی به دستیار صوتی موبایل‌ خود بگوییم و ایشان هم فی‌الفور این کار را انجام می‌دهد.

گوشی‌ها برای‌ کاربران تاکسی می‌گیرند، غذا سفارش می‌دهند، مکان‌های دیدنی را (تنها با دستور و صدای شما) به نمایش می‌گذارند و خلاصه عصای دست ما هستند. ولی این اصلا چیز خوبی نیست! چراکه اگر اوضاع بدین صورت به جلو پیش برود، به تدریج انسان از بین خواهد رفت.


نظر شما چیست؟ آیا هوش مصنوعی آدم را تنبل می‌کند؟ خوشحال خواهیم شد که نظرتان را با ما و دیگر کاربران (در قسمت کامنت) به اشتراک بگذارید.

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.