چرا محصولات گوگل بهتر از اپل هستند؟

شرکت گوگل چند سالیست که به بازار پرهیاهوی و صدالبته پرسود موبایل وارد شده یا خود دست به ساختن اسمارت فون‌ها (مانند پیکسل‌های پارسال) می‌زند و یا این‌که با کمپانی‌های مختلف جهت تولید یک هندست همکاری (مثل پیکسل‌های امسال) می‌کند. طبق آمارها و گزارش‌ها گوگل تنها 1 میلیون عدد گوگل پیکسل 2016 را در سال جاری فروخته است. این عدد خیلی بهتر از برندهای ناشناخته و حتی معروف دیگر هست، لکن باید به این موضوع توجه کرد که گوگل دومین برند فعال در حوزه فن‌آوری اطلاعات و تنها یک پله از رقیب هموطنی خود پایین‌تر است. این در حالیست که اپل جزء 3 برندیست که مارکت گوشی‌ها را در مشت خود دارند.

در ادامه می‌خواهیم به این مسئله بپردازیم که چرا محصولات گوگل بهتر از اپل هستند. پس با کوچه‌تک همراه باشید…


نوآوری‌ها بی‌بدیل

شرکت بزرگ گوگل ذاتا خلاق است و سعی می‌کند که در محصولاتی که در طی یک 1 سال رونمایی می‌نماید، نوآوری‌هایی بگنجاند. مانند همین Buds که شرح آن‌ را در زیر آورده‌ایم.

ژست‌ها قابلیت جدیدی برای هدست‌های سال 2017 هستند و گوگل این اطمینان را داده که پیکسل Buds نه تنها از این ویژگی بهره می‌برد، بلکه بهترین ژست‌ها را در بین رقیبان به خود اختصاص می‌دهد. تنها کافیست تو-گوشی‌های این هندزفری را لمس نمایید و بعد، موزیک می‌ایستد یا مثلا این‌که میزان ولوم کم و زیاد می‌گردد. همچنین نگه داشتن و در عین حال فشردن تو-گوشی‌ها به شما امکان این را می‌بخشد تا دستیار دیجیتالی گوگل را (با نام گوگل اسیستنت) فعال کنید و کنترل بیش‌تر بر دیوایس‌‌تان داشته باشید. و بالاخره به قابلیت جنجالی پیکسل Buds رسیدیم. ترجمه همزمان 40 زبان مختلف باکمک گوگل ترنسلیت و هوش مصنوعی گوگل. این یعنی شما در سفرهای خارجه یک مترجم زبردست را در گوش‌تان (!) دارید که به بیش‌تر زبان‌های روتین مسلط است.


گوشی‌هایی با دوربین خارق‌العاده

گوشی‌های گوگل پیکسل 2 و پیکسل XL 2 با دوربین‌های تک‌لنزی خود مستقیما صدر جدول DxOMark را از آن خود کرده‌ و همزمان هر دوی آیفون 8 پلاس و گلکسی نوت 8 را که جفت‌شان دوربین‌های دوگانه دارند، شکست داده‌اند.

گوگل پیکسل 2 با مجموع امتیاز 98، چهار امتیاز تمام بیش‌تر از آیفون 8 پلاس و گلکسی نوت 8 کسب کرده که مشترکا در رتبه دوم این جدول قرار گرفته‌اند. از گوگل انتظاری جز این هم نمی‌شد داشت. نتایج خیره‌کننده سری اولیه پیکسل هنوز در خاطرمان هست. اما مهم‌ترین شاهکار گوگل این است که کاری را با تک دوربین انجام داده که رقبا با دو دوربین نتوانسته‌اند انجام دهند.

از جمله مشخصات شاخص آیفون 7 پلاس وجود حالت «پرتره» بود که با آن می‌شد تصاویر پس‌زمینه را از سوژه جدا می‌نمود. این کار باعث می‌شد موضوع تصویر به صورت خیلی مشخص داخل تصویر گویا باشد٬ انگار که بخواهد از آن بیرون بزند. دقیقا مشابه تجربه‌ای که با یک دوربین DSLR حاصل می‌شود. همین شاخصه در آیفون 8 پلاس بهبود پیدا کرده. همچنین گلکسی نوت 8 هم مشخصه‌ای با کارایی مشابه دارد.

همه‌ی این اسمارت فون‌ها برای محاسبه عمق 3D تصاویر به شدت وابسته به مقایسه و ترکیب دو تصویر مجزایی هستند که توسط دوربین‌های مجزا شکار شده‌اند. خاصیت شگفت‌آور پیکسل 2 این است که با یک تک دوربین هم توانسته عمق تصویر را بسنجد!

گوگل این کار را با نوعی «جداسازی پیکسلی» در سنسور تصویر خود انجام داده است. با این روش دو نمای «چشم راست» و «چشم چپ» از یک منظره ایجاد می‌شود. تمایز در این دو نما به آن حدی نیست که بتواند یک حس برجسته‌انگاری مشابه عینک‌های سه‌بعدی در یک منظره ایجاد کند. اما همین تغییر کافی است تا الگوریتم‌های پردازش تصویر گوگل بتوانند فاصله را در عکس تخمین بزنند. بعدش هم با پیاده کردن یک افکت مات‌سازی نرم‌افزاری روی پس‌زمینه٬ موضوع برجسته می‌شود!


اپلیکیشن‌های برتر (گوگل اسیستنت)

هوش مصنوعی یا یادگیری ماشینی علمیست که بشر تازگی‌ها با آن آشنا شده و از قسمت کمی از آن استفاده می‌کند. در واقع، تمام گجت‌ها و نرم‌افزارهایی که در حال حاضر با هوش مصنوعی کار می‌کنند، اجداد ربات‌های آینده به حساب می‌آیند و‌ احتمالا ما نوادگان‌شان را خواهیم ساخت. گوگل اسیستنت هم یکی از اجداد ربات‌های آینده به حساب می‌آید و از هوش خارق‌العاده بهره می‌گیرد.

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *