کند‌و‌کاو‌ در نرم‌افزار تقویم اسلامی و ایرانی بادصبا: سالنامه‌ای کارستان و خانه‌آباد

پارسی‌زبان در جهان پراکنده‌اند و نیاز به تقویم برای یکایک آنان، چون روز روشن است. نگه‌داشتن سال و ماه در میان آدمیان پیشینه‌ای دور دارد. از شهرنشینان میان‌رودان تا کناره‌های نیل آبی و از مایاها، آزتک‌ها و نازکاها در آمریکای مرکزی و جنوبی تا ایرانیان باستان، دیگران در هندوستان و خاور دور، همگی به گردش ستارگان علاقه‌مند بودند و طالع‌بینی و جادو در بین‌شان رواج داشت. در این میان آریایی‌ها با داشتن یک تقویم با دوره‌ی صد‌ و بیست‌ ساله و پاسداشت نوروز و برپایی جشن‌های تیرگان، مهرگان، سده و … یک سر و گردن از بقیه بالاترند. با کوچه‌تک همراه باشید تا با اپلیکیشن بادصبا بیش‌تر آشنا شوید.


درباره:

سالنامه امروز ایرانیان از سال 1304 خورشیدی با نام‌های زرتشتی استوار شد و مبنا‌ی محاسبه‌ی سال نو وامدار کوشش‌های ریاضی‌دان، ‌‌ستاره‌شناس، رباعی‌سرای، یعنی حکیم عمر خیام است. اپلیکیشن تقویم بادصبا چند‌ سالیست از سوی مؤسسه‌ی فرهنگی موج همراه نور برای آگاهی وقت اذان و ارج نهادن به نماز، رایگان در دسترس کاربران است. تاکنون نزدیک به پانصد هزار بار از گوگل‌پلی دانلود شده و امتیاز آن 4.6 که نشانی ارزشمند است. نرم‌افزار به نسبت شیک و رنگین طراحی شده و کار با آن ساده و روان هست. برای این‌که اپ آماده‌ی سرویس‌دهی شود، ابتدا جی‌پی‌اس دستگاه را روشن یا نام شهر خود را جست‌وجو کنید تا هنگام پخش اذان در پنج‌گاه شبانه‌روز با محل زندگی هماهنگ شود‌‌. نرم‌افزار اذان را با صدای استاد مؤذن‌زاده می‌خواند، اگر می‌خواهید مؤذن را تغییر دهید، بایستی به بخش تنظیمات رفته و با دانلود، اذان‌گوی دل‌خواه‌تان را برگزینید.

یادت نره اینو بخونی!  برترین اپ‌های هفته‌ی اول آذر‌ماه 96

اپلیکیشن دارای اعلان‌های هشدار دیداری و شنیداری هست که می‌توان آن‌ها را فعال یا غیرفعال کرد یا این‌که رنگ پس‌زمینه، نوع و اندازه‌ی قلم را به دل‌خواه سامان بخشید. از قسمت ابزار‌های اسلامی جهت قبله با سنسور، مشخص می‌شود و برای دقت بیش‌تر، به‌طور آنلاین روی نقشه قبله‌یابی صورت می‌گیرد. با لمس کردن آیکون الماس مانند، در تول بار بالا‌ی صفحه به گنجینه‌ای از امکانات دست پیدا خواهید کرد. ضمنا اپلیکیشن مذکور از شهرهای مقدس و مذهبی پخش زنده‌ی اذان و نماز دارد.


برتری‌ها:

– پخش اذان و حساب وقت نماز‌های پنج‌گانه برابر با فقه‌ی شیعه‌ و مذاهب اهل سنت

– تبدیل بدون خطای تاریخ به خورشیدی، هجری قمری، میلادی و برعکس

– داشتن بخش یادداشت و یاد‌آوری‌ها

– برخورداری از ویجت‌های گوناگون و ویژه‌ی ماه مبارک رمضان

کاستی‌ها:

– داشتن تنها یک پوسته‌ی آماده در اپلیکیشن

– طراحی سطحی و خشک

– بی‌توجهی به رویدادهای میهنی و باستانی ایران

– بیش‌تر امکانات نرم‌افزار باید دانلود شود، مانند: قرآن، دعاها، مفاتیح، نهج‌البلاغه و غیره

در پایان:

اپ ستودنی و مایه‌ی خوش‌بختی است و نیازهای آیینی روزانه را به نیکی پاسخ می‌دهد و دیگر خرید تقویم‌های جیبی و رومیزی معنی ندارد. از لینک‌های زیر قادرید اپ نام‌برده را دریافت و کلی از آن بهره ببرید.


پارسا گرشاسب
به خواندن کتاب و دیدن سینمایی علاقه‌مند هستم، درون‌گرا و با تکنولوژی میانه‌ی خوبی دارم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.