نقد و بررسی برنامه‌ی آموزشی Khan Academy: دروازه‌ی دانش‌ها!

با آغاز برگ‌ریزان و آمدن مهر ماه، کودکستان‌ها، دبستان‌‌ها و دبیرستان‌ها پر از شادی، ولوله و هیاهوی خردسالان و دانش‌آموزان می‌شود. پدر و مادرها در اندیشه‌ی فراهم کردن ابزار نوشتن، کیف و کفش، پیراهن و شلوار و … همه‌ی هم و غم‌شان را می‌گذارند که بچه‌ها هیچ‌گونه کم و کاستی نداشته باشند. در این میان بازار کتاب‌های کمک درسی داغ داغ است که هزینه‌ای بس گران و بیهوده را بر دوش خانواده‌ها می‌افکند.

پس کوچه‌تک را دنبال کنید تا در راستای آموزش و فراگیری دانش‌های بنیادین در کنار استادانی کم‌مانند و برجسته با برنامه‌ای رایگان و دست‌درست آشنا شوید.


درباره:

آکادمی خان سازمانی آموزشی و غیر انتفاعی است که هدف پایه‌گذار آن، سلمان خان؛ آمریکایی‌ _ بنگلادشی تبار، دانش‌آموخته‌ی دانشگاه MIT ماساچوست، رسیدن به یک آموزش دست‌بالا برای هر کس و در هر جاست.

تا امروز  برنامه‌ی خان آکادمی توانسته است با به‌دست آوردن رتبه‌ی عالی 4.6 از 5.0 و دانلود فراتر از 5 میلیون بار در فروشگاه اندرویدی گوگل، گوی آوردگاه دانستنی‌ها را به چنگ آورد. نرم‌افزار دست‌‌پرورده‌ی پایگاه اینترنتی Khan academy.org است که در سال 2018 جایزه‌ی بهترین تأثیر اجتماعی و آموزش را ستانده است.

آکادمی خان با میلیون‌ها تن کاربر در سراسر جهان می‌کوشد شیوه‌ای تازه را در فراگیری دانش و فن‌آوری‌های روز بیافریند. با برنامه هزاران ویدیو و مقاله‌ی آموزشی و پژوهشی در زمینه‌هایی چون دانش ریاضی،  مالی، تاریخ، ستاره‌شناسی، انسان و هنر، سیاست و حکمرانی، رایانه و شمارش، دستور زبان و … در نوک انگشتان بی‌درنگ ایستاده‌اند و شما را به مبارزه می‌خوانند.

تارنمای پارسی kelasedars.org با سرپرستی و سازماندهی بانوی شایسته‌ی ایرانی، شیما صالحی، ‌دانش‌آموخته‌ی مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و اکنون دانشجوی دوره‌ی دکترای علوم یادگیری و روان‌شناسی دانشکده‌ی آموزش دانشگاه استنفورد، با همکاری دو سویه با آکادمی خان در ساخت ویدیوهایی پارسی زبان کوشش می‌کند تا فرآیند و روند آموزش را در کشور ایران بهبود ببخشد.

یادت نره اینو بخونی!  بهترین بازی‌های اندر‌ویدی فروردین‌ماه ۹۷

رایگان یافته‌های علمی را با کیفیت باورنکردنی در دامان دانش‌پژ‌وهان و دانش‌آموزان بنهد تا بتواند یک دگرگونی ژرف در نگرش و اندیشه و چگونه زیستن مردمان پدید آورد.


در پایان:

برنامه چنان آب‌دیده و خبره است که همگان را از خرد و کلان بهره‌مند می‌سازد و هر کس می‌تواند به فراخور حال، با همیانی بر کمر از دریای بی‌کران و خوان گسترده‌ی برنامه آن‌چه را می‌خواهد بی‌هراس بر دارد و در زندگی به‌کار بندد.

بشتابید تا از کاروان دانش باز نمانید و دست‌تهی نگردید. تراز آگاهی خویش را بیافزایید و خوش‌بختی و رستگاری را به بند بگیرید. زیرا آدمی تنها یک بار زاده می‌شود و هیچ چیز در هستی جاویدان نیست.

play store

app store

8.7

محیط کاربری

8.0/10

دیزاین

8.0/10

کاربرد

10.0/10

برتری‌ها

  • اینترفیس همه‌پسند و ساده با یک طراحی کلاسیک و یکپارچه در پناه گرافیکی سزاوار
  • دسترس آسان به همه‌ی کلیپ‌ها و ویدیوهای آموزشی در جای جای برنامه
  • برابری و دم‌سازی با هر گونه شتاب و پهنای باند اینترنت کاربر
  • بیش‌تر ویدیوها کم‌تر از 10 دقیقه به درازا می‌کشند و ناباورانه حجمی زیر یک مگابایت دارند و یاران دانش می‌توانند آن‌ها را بارگیری و سپس آفلاین ببینند
  • اشتراک‌گذاری دستاوردهای برنامه با دوستان و خویشان در شبکه‌های اجتماعی
  • صداگذاری هوشمندانه و حرفه‌ای
  • دارای متن‌ها و سرمایه‌های علمی بسیار، تمرین‌های ساده تا سخت گوناگون، آزمون‌ها و پرسش‌های چند گزینه‌ای جورواجور

کاستی‌ها

  • شوربختانه برنامه با زبان شیوای پارسی دوست و همراه نیست و دست‌یابی به ویدیو‌های پارسی‌گوی برای ایرانیان با دشواری گره خورده است
  • چیرگی بر زبان انگلیسی برای یادگیری تمام عیار

پارسا گرشاسب
به خواندن کتاب و دیدن سینمایی علاقه‌مند هستم، درون‌گرا و با تکنولوژی میانه‌ی خوبی دارم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.