معرفی بهترین اپلیکیشن‌های گاه‌شمار اندروید

پارسی‌زبان در جهان پراکنده‌اند و نیاز به تقویم برای یکایک آنان، چون روز روشن است. نگه‌داشتن سال و ماه در میان آدمیان پیشینه‌ای دور دارد. از شهرنشینان میان‌رودان تا کناره‌های نیل آبی و از مایاها، آزتک‌ها و نازکاها در آمریکای مرکزی و جنوبی تا ایرانیان باستان، دیگران در هندوستان و خاور دور، همگی به گردش ستارگان علاقه‌مند بودند و طالع‌بینی و جادو در بین‌شان رواج داشت. در این میان آریایی‌ها با داشتن یک تقویم با دوره‌ی صد‌ و بیست‌ ساله و پاسداشت نوروز و برپایی جشن‌های تیرگان، مهرگان، سده و … یک سر و گردن از بقیه بالاترند. با کوچه‌تک و لیست بهترین تقویم‌های اندرویدی‌ همراه باشید…


بادصبا

سالنامه امروز ایرانیان از سال 1304 خورشیدی با نام‌های زرتشتی استوار شد و مبنا‌ی محاسبه‌ی سال نو وامدار کوشش‌های ریاضی‌دان، ‌‌ستاره‌شناس، رباعی‌سرای، یعنی حکیم عمر خیام است. اپلیکیشن تقویم بادصبا چند‌ سالیست از سوی مؤسسه‌ی فرهنگی موج همراه نور برای آگاهی وقت اذان و ارج نهادن به نماز، رایگان در دسترس کاربران است. تاکنون نزدیک به پانصد هزار بار از گوگل‌پلی دانلود شده و امتیاز آن 4.6 که نشانی ارزشمند است. نرم‌افزار به نسبت شیک و رنگین طراحی شده و کار با آن ساده و روان هست. برای این‌که اپ آماده‌ی سرویس‌دهی شود، ابتدا جی‌پی‌اس دستگاه را روشن یا نام شهر خود را جست‌وجو کنید تا هنگام پخش اذان در پنج‌گاه شبانه‌روز با محل زندگی هماهنگ شود‌‌. نرم‌افزار اذان را با صدای استاد مؤذن‌زاده می‌خواند، اگر می‌خواهید مؤذن را تغییر دهید، بایستی به بخش تنظیمات رفته و با دانلود، اذان‌گوی دل‌خواه‌تان را برگزینید.


Persian Calendar

اپ با گنجایش کمی که دارد در برابر آن‌چه در دست کاربر می‌نهد، هم‌چون الوند کوه استوار و سترگ می‌ماند.

گاه شمار برای مردمان پارسی زبان سودمند و بسی کاراست؛ برنامه با یک تبدیل‌کننده‌ی زبر دست سال های خورشیدی به هجری و میلادی، آفرین کاربران را به دنبال دارد.

با پیدا کردن محل شما به وسیله‌ی روشن کردن جی‌پی‌اس دستگاه یا با دادن موقعیت خود بر اساس طول و عرض جغرافیایی، از زمان طلوع و غروب خورشید، زمان‌های شرعی که با گزینش شیوه‌های گوناگون و عرفی رایج در کشورهای اسلامی مطابق است، آگاهی یابید و از پاداش نماز اول وقت بهره‌مند شوید و شما می‌توانید پخش اذان را پنج نوبت شبانه‌روز سفارش سازی کنید.

محیط کاربری تقویم ساده و بی‌پیرایه، طراحی تا اندازه‌ای متناسب و هماهنگ و گرافیکی کم توان است. از قطب‌نمای بی‌عیب نرم‌افزار به آسانی می‌توانید جهت قبله‌ی محل خود را با دقت پیدا کنید.


Google Calendar

انسان یک‌جا‌نشین و کشاورز برای زمان کاشت و برداشت به یک گاه‌شمار دقیق که با طبیعت پیرامونش سازگار باشد، گام نخست را برای شمارش روز و ماه برداشت. در فرهنگ شهرنشینی مردمان باستان گوشه و کنار جهان به تقویم‌های مختلفی می‌رسیم و این نشانه‌ی با اهمیت بودن مسئله است.

از عرضه تقویم گوگل به مارکت‌های اپ چندی می‌گذارد و در همین مدت توانسته محبوبیت زیادی پیدا کند و دل و جان کاربران را برباید. برای این‌که اطلاعات بیش‌تری در مورد این نرم‌افزار پیدا کنید، به بررسی ویدیویی کوچه‌تک از Google Calendar نگاهی بیاندازید.

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *