دیکشنری؛ چیپست (Chipset)

هر لحظه که می‌گذرد، خبر جدیدی در معتبرترین رسانه‌های جهان منتشر می‌شود و کاربران مشتاق، آن را با دل و جان می‌خوانند. همان‌طور که می‌دانید، هر مقاله‌ای از چند و چندین جمله ساخته شده و هر جمله، از صدها یا ده‌ها کلمه. برای همین، شاید با برخی از واژه‌ها آشنا نباشیم و برای‌تان غریبه به نظر برسند. پس به یک لغت‌نامه مراجعه می‌کنیم و از این ریش‌سفید (!) یاری می‌خواهیم.

در دنیای تکنولوژی نیز این کلمات ناآشنا به اوج خود رسیده‌اند. تقریبا هر سال (با معرفی یک تکنولوژی تروتازه) تبعا واژگان تازه‌های نیز بر پیکره‌ی جهان گسترده فن‌آوری اطلاعات نقش می‌بندند. به این ترتیب، نیاز است این ناشناخته‌ها را کشف کنیم و بشناسیم.

در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید…


چیپست (Chipset)

در واقع، چیپست یک مجمع مخصوص قطعات الکترونیکی است که در کنار هم، قلب تپنده‌ی دستگاه را تشکیل می‌دهند. موبایل‌ها، کامپیوترها و لپ‌تاپ‌ها از این مجمع مفید بهره می‌گیرند و به همین سبب، می‌توانند اپ‌ها و بازی‌های گوناگون را اجرا نمایند.

درون Chipset هم واحد پردازش تصویر قرار دارد و هم مودم دیوایس گنجانده شده. حالا فکر کنید تمام این ویژگی‌ها و قابلیت‌ها در چه فضایی قرار دارند؟ خب، ما به شما می‌گوییم. تنها در چندین میلی‌متر!

چیپست شامل CPU و GPU نیز می‌شود. در نتیجه، بازی کردن شما و سرگرم‌ شدن‌تان به کارکرد این قسمت بستگی دارد. اپلیکیشن‌هایی که در روز از آن‌ها بهره می‌بریم، همگی با کوشش قسمت Chipset به نمایش درمی‌آیند و قادر به انجام کار خود هستند.

در آخر باید بگوییم، هیچ‌چیز در وسایل الکترونیکی، مهم‌تر از یک چیپست قدرت‌مند نیست.

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *