اپ و گیم 

چرا بازی‌های موبایل هنوز بی‌کیفیت هستند؟

بازی‌ها تقریبا جز ناشدنی زندگی بچه‌ها‌ی عصر ما است، یا با اسباب بازی‌ها یا در دنیای دیجیتالی! بنابراین گیم‌های مارکت‌های اندرویدی لبریز از بازی‌ها با ژانر ماجراجویی، هیجانی، اکشن، معمایی و فکری شده‌اند و گاهی مشتری خردسال و نوجوان را گیج می‌کنند طوری که در انتخاب، دچار شک و تردید می‌شود.

کدام بهتر است؟ برترین از هر نظر چیست؟ چه بازی را نصب نماییم؟ کدام‌یک…

به غیر از پرسش‌های بالا، یک سوال دیگر نیز در ذهن افراد جامعه‌ نقش می‌بندد؛ چرا گیم‌های موبایل هنوز به پای بازی‌های کامپیوتر نمی‌رسند؟

اگر دوست دارید، پاسخ پرسش‌ فوق را بیابید، در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید…


چیپست‌های ضعیف

مشکل اصلی، قلب گوشی‌تان است. جایی که تمام پردازش‌ها صورت می‌گیرد و مانند مغز آدمی هست. CPU باید قدرت‌مند و قلدر باشد تا بازی‌ها و گرافیکی سنگین را بر دوش بکشد و به این راحتی‌ها پاهایش نلرزد. اما از آن‌جا که اسمارت فون‌ها از میکروپروسس‌ها بهره می‌گیرند و چیپست آن‌ها خیلی‌خیلی کوچک‌تر از کامپیوترها است، انتظار زیادی از این وسایل الکترونیکی کوچک نمی‌رود.

در اصل و به خاطر همین موضوع، توسعه‌‌دهنگان خلاق دنیای اندروید و آی‌اواس قادر نیستند گیم‌هایی مشابه نمونه‌های موجود در پلت‌فرم PC خلق نمایند. لکن این قضیه تا چه موقع ادامه دارد؟ آیا تراشه‌های گوشی‌ها قوی‌تر می‌شود؟


دیسپلی مشکل‌آفرین

شاید بتوان گفت که بازی کردن در صفحه‌ای بزرگ و عظیم بسیار لذت‌بخش‌تر از پشت سر گذاشتن مراحل گیمی در نمایشگری (حداکثر) 7 اینچی و فسقلیست. بگذارید سوالی از شما بپرسیم؛ دوست دارید سری بازی‌های «جنون برای سرعت» (NFS) را در پنلی 20 اینچی اجرا نمایید یا در یک دیسپلی 5.0 اینچی؟؟؟

مسئله دیگر، فریم‌ریت (fps) صفحه‌نمایش است.‌ هر چه‌قدر که فریم‌های موجود در یک ثانیه بیش‌تر باشند، تبعا گیم ویدیویی روان‌تر به کار می‌افتد. متاسفانه فقط یک گوشی از فریم‌ریت خوبی بهره می‌گیرد که آن‌هم در همه‌ی کشورها یافت نمی‌گردد!


کمبود کتابخانه‌های مورد نیاز

با اینکه گوگل و اپل می‌خواهند کتابخانه‌های بیش‌تری (برای بهبود پلت‌فرم 3D موبایل‌ها) به دستگاه‌های قابل حمل اضافه کنند، لکن زمان زیادی طول می‌کشد تا گیم‌های اسمارت فون‌ها به کامپیوترها دارای ارج و قرب برسند.

والکان، دایرکت X ‌‌‌و اوپن‌ GL. برخی از نام‌های آشنا دنیای تکنولوژی هستند و برای اجرا یک بازی، به آن‌ها نیازمندیم. هر چه‌قدر که آن‌ها کارشان را بهتر انجام دهند، گرافیک بازی‌ها خیره‌کننده‌‌تر خواهد گشت.


نظر شما چیست؟ آیا گیم‌های موبایل به پای بازی‌های PC‌ می‌رسند؟

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

پست‌های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید