چرا اچ‌تی‌سی فراموش شد؟

حالا همه‌ی شرکت‌های موبایل‌سازی به حرکت افتاده‌اند تا هرچه زودتر گوشی مورد نظر خود را معرفی نمایند و فروش بسیار زیادی را تجربه کنند. به این ترتیب، شاید خلاقیت از بین برود و کمپانی‌ها با کمک از عنصر «کپی کردن» کار خود را به سرانجام برسانند. این، بیش‌تر اوقات سبب دردسر می‌شود. چراکه کاربران به مدل‌های یونیک و خاص علاقه‌مندند و اکثر ما از اسمارت فون‌های کپی بیزاریم.

در گذشته و حتی الان، اچ‌تی‌سی از کپی بیزار بود و همیشه به ساخت وسایل دوست داشتنی و نو مشغول بود و کم‌و‌بیش هست. ولی چرا کمپانی مذکور فراموش شده است؟

در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید…


در بین برندهای چینی، کره‌ای و…

تقریبا همه می‌دانند که دنیای موبایل‌ها کمی با تغییر و تحول مواجه شده و حسابی با چند سال قبل خود فرق نموده است‌ این را می‌شود خیلی راحت از شرکت‌های مختلف حوزه نام‌برده فهمید. مدتی طول نکشید که تمام کمپانی‌ها چشم‌شان به بازاز بسیار پرسود تلفن‌های همراه افتاد و سریعا به مارکت اسمارت فون‌ها آمده‌اند. بگذارید مثالی بزنیم تا بهتر متوجه شوید.

ایسوس و اچ‌پی یکی از برندهای معتبر لااقل کره‌ی زمین (!) به شمار می‌روند و سالانه از مدل‌های شگفت‌انگیز و جدیدی پرده برداری می‌کنند. اما چه کسی فکرش را می‌کرد که این‌ها به جهان گوشی‌های هوشمند بیایند و چند محصولی ارائه دهند. همین فعالیت‌های جسته و گریخته یا جدی سبب می‌گردد تا شرکت‌های کهنه‌کاری چون اچ‌تی‌سی دیده نشوند و دیگر از یاد بروند. در واقع، این موضوع تا حدی تقصیر تایوانی‌ها نیست و بایستی از جذابیت بازار موبایل‌ها خرده گرفت! (و البته پول زیادی که در صنعت وجود دارد).

یادت نره اینو بخونی!  چرا هوآوی میت 10 تبدیل به یک گوشی تمام‌عیار می‌شود؟

لکن این تازه اپل ماجراست. کمپانی‌های چینی و کره‌ای و… می‌خواهند به تمام کشورها کالاهای خود را صادر نمایند ‌‌و مارکت‌های بزرگ جهان را در دست بگیرند. این‌جاست که حتی شرکت‌های عظیمی چپن سامسونگ عرق‌شان درمی‌آید و باید کلی زحمت بکشند!


عرضه‌ مدل‌های محدود

با این‌که ارائه‌ی پی‌درپی محصولات کار زیاد درستی نیست و به سردرگمی کاربران می‌افزاید، لکن نباید به چند گوشی راضی گشت و از تولید هندست‌های مختلف دست برداشت. در اصل، برای عرضه‌ی مدل‌های گوناگون (از اقتصادی گرفته تا پرمیوم و لاکچری) کمپانی باید وقت کافی و وافی بگذارد و هزینه‌ی زیادی را بپردازد. این همان چیزیست که اچ‌تی‌سی نمی‌تواند یا این‌که قصد انجامش را ندارد.


تبلیغ، بی‌تبلیغ!

در اصل، تبلیغات قلب یک محموعه‌ی کسب‌و‌کار است. بیزنس‌ها مدام باید به افراد معرفی شوند و شرکت‌ها حتما حتما نیاز ضروری به آن دارند. پس یک‌جورایی اگر این چنین کاری را انجام دهد، زنده نیست و حس و حالی تازه ندارد. اچ‌تی‌سی با این‌که بعضی از اوقات از عنصر تبلیغ سود می‌برند. در این موقعیت‌ها نیز نتیجه‌ی عملش را می‌گیرد و محصولات بسیار فروش می‌روند. لکن این موضوع همیشگی نیست و همین سبب سود بسیار اندک بخش موبایل شرکت گشته.

می‌توان با همین تبلیغات (که اچ‌تی‌سی زیاد از آن خوشش نمی‌آید!) تکنولوژی‌های نوین خود را که به این راحتی‌ها به‌دست نمی‌آید و شرکت‌های بزرگ به‌دنبالش هستند، به کاربران تمام جهان معرفی نماید و خیلی خوب موبایل‌هایش فروش بروند و برند، دارای ارزش بیش‌تری گردد.

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

می‌خوای نظر بدی؟

مطمئن باش، آدرس ایمیلت منتشر نمی‌شه.