آیا سیستم‌عامل جدیدی در راه است؟

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که تکنولوژی‌ با سرعت بسیار زیادی در حال حرکت به‌سوی جلوست. برای همین، چیزها تندوتند قدیمی می‌شوند و باید آن‌ها را لب طاقچه گذاشت! موبایل‌ها، تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌ها، ساعت‌ها و… همه و همه در حال پیشرفت‌اند و مدل‌های پیشین آنان به نوستالژی تبدیل می‌گردند.

در حال حاضر، اندروید و آی‌او‌اس بر دنیای گوشی‌ها حکمرانی می‌نمایند و پلت‌فرم گوگل سهم زیادتری از بازار را در دست دارد. در واقع، سیستم‌عامل مکانیست برای خودنمایی قدرت سخت‌افزار و تولد بخش نرم‌افزاری ماجرا.

در ادامه با کوچه‌تک همراه باشید…


آینده؟!

هم‌اکنون می‌پرسیم؛ آیا سیستم‌عامل‌ (یا سیستم‌عامل‌های) جدیدی در آینده پا به میدان می‌گذارند و اندروید و آی‌او‌اس را به حاشیه می‌رانند؟ تنها چیزی که اخیرا پرسر و صدا و حسابی نظرها را جلب نموده، هوش مصنوعی است. همین الان که در حال خواندن این مطلب هستید، بسیاری از روابط کاربری با این ویژگی عرضه یا آپدیت می‌گردند. فن‌آوری (نه‌چندان جدید) یادگیری ماشینی به دستگاه امکان این را می‌دهد تا عادات کاربر را درک کند و از آن‌ها برای بهبود تجربه استفاده نماید. همچنین با کمک این تکنولوژی‌، گوشی‌تان دیرتر قدیمی و کند می‌گردد و می‌توانید مدت بیش‌تری موبایل را نگه دارید. اپلیکیشن دوربین آمیخته با هوش مصنوعی حسابی تفاوت دارد و برای شما عکس‌هایی بی‌نظیر و تنظیم شده‌ای را رقم‌ می‌زند. ولی این دانش قادر است جای سیستم‌عامل‌های فعلی را بگیرد؟

بگذارید اول تکلیف‌مان را روشن کنیم. به‌طور قطع، شرکت‌های کوچک نمی‌توانند یک اُواِس مبتنی‌بر هوش مصنوعی ارائه دهند. چراکه بهره‌گیری از این فن‌آوری، نیاز به حجم زیادی از دیتا دارد. پس کمپانی‌های بزرگ (که تا حالا اندروید و آی‌او‌اس را ساخته‌اند) یک سیستم‌عامل هوش مصنوعی نیز عرضه می‌نمایند.

شاید این اتفاق، از همین حالا هم شروع شده. چون‌که برندهای تولیدکننده‌ی چیپست (مانند: کوآلکام و هوآوی) دست به ساختن واحد‌های کمکی هوش مصنوعی زده‌اند. این‌ مدارهای یکپارچه اجازه‌ی این را می‌دهند تا تکنولوژی‌ یادگیری عمیق بر بستری مناسب قرار گیرد و پیشرفت کند.


نظر شما چیست؟ آیا سیستم‌عامل‌ جدیدی در راه است؟ خوشحال خواهیم شد که نظرتان را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

علی اسکندری
همان‌طور که‌ در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنم، داستان هم می‌نویسم و عاشق این ترکیب مدرنیته با نوستالژی هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *